Türkiye’nin Yüksek Bina Haritası Hazırlandı

- Kategori: Emlak Haberleri
Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı “Yüksek Binalarda Deprem Hasarı Belirlenmesi, Acil Yıkımlar ve Alınacak Tedbirler” çalıştayında Türkiye’nin yüksek bina haritası çıkarıldı.

Hazırlanan rapora göre; Türkiye genelinde 38 ilde 20 kat ve üstü 2.000’den fazla bina bulunuyor. Bu rakamın 10 ila 20 kata arasına çekildiğindeyse bina sayısının en az 4 katına çıkabileceği belirtiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Boğaziçi Üniversitesi’yle Ortak Bir Çalışma Protokolü İmzaladı

“Afete hazır Türkiye” düşüncesiyle yola çıkılan kentsel dönüşüm hamlesi kapsamında bugüne kadar 47 ilde 250’ye yakın riskli alan, 578 hektarlık Kentsel Yenileme Alanı ve 8.282 hektarlık Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edildi.

  • 1 milyonun üzerinde insan yüksek yapılarda yaşamını devam ettiriyor.

Türkiye’de bulunan 2.000 yüksek binada; 1 milyonun üzerinde kişinin yaşıyor olması durumun ciddiyetini de bir kere daha ortaya koyuyor. 38 ilde 20 kat ve civarında yaklaşık 2.000 bina olması; olası ve beklenen bir depremde yaklaşık olarak 1 milyondan fazla kişinin risk altında olduğu anlamına geliyor. Tespit edilen iki bin binanın üçte biri halen inşaat durumunda. Beklenen büyük depremin etkileri yüksek yapılarda ciddi hasarların oluşma ihtimalini de artırıyor.

         Dünyadaki Yüksek Bina Sıralamasında Türkiye’nin Yeri

Yüksek binalarla ilgili; Türkiye’de ilk defa envanter çalışması yapan Boğaziçi Üniversitesi yetkilileri, çalışma kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’deki 20 kat ve üzerindeki binaları incelediler. Son 10 yıl içerisinde; İstanbul’da 100 metre ve üzerindeki bina sayısı 60’ı geçiyor.

  • İstanbul yüksek katlı binalar açısından dünyada 25.sırada yer alıyor.

Ankara’da son 10 yıl içerisinde; 100 metre ve üzerindeki bina sayısı 20’yi buluyor ve Ankara yüksek katlı binalar açısından bakıldığında dünyada 60.sırada yer alıyor.

 

Facebook Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ev Satmak İçin İdeal Dönem Bahar Ayları

Evini satmayı düşünenler için yatırımlarının en karlı şekilde