Yatırımcı, kira sertifikası için sırada

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Türkiye’nin önde gelen katılım bankalarından Bank Asya’nın kira sertifikası (sukuk) ihracına yoğun talep geliyor.

Salı günü başlayan satışlara bireysel Yatırımcılar ilgi gösterirken, kurumsal şirketlerin bugün toplu alım yapması bekleniyor. TL cinsinden ilk Özel Sektör Kira sertifikasının halka arz başvurusu bugün mesai bitimiyle sona eriyor.

Halka arz sürecini Zaman’a değerlendiren bank asya Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Eğriboyun, ilk defa sunulan bir ürün olmasına rağmen yoğun talep aldıklarını söyledi. 75 milyon-125 milyon lira aralığında Sukuk ihracı gerçekleştirmeyi hedefleyen banka, talebin bu tutarı aşmasını bekliyor. Kurumsal yatırımcılardan ciddi talep beklediklerini belirten Eğriboyun, “Yüzde 100 katılım bankacılığı prensiplerine uygun bir ürün. Buna ilişkin danışma kurulu onayı da bank asya web sitesine konuldu. İlk defa yapılacak bir ihraç” dedi.

kira sertifikası ihracı Asya Varlık Kiralama AŞ tarafından gerçekleştirilecek. Asya Varlık Kiralama Şirketi’nin devraldığı varlıklardan elde edilecek Kira Geliri sertifika sahiplerine dağıtılacak. Eğriboyun, “Yatırımcılara Kira sertifikası süresince 3 ayda bir gelir dağıtılacak ve bir yıl sonunda kira sertifikası bedeli geri ödenecek” dedi.

Kira sertifikaları bir yıllık olarak hazırlandı. Katılım hesabı ile kira sertifikası arasında farklılıklar bulunduğunu aktaran Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Eğriboyun bu farkı şöyle anlattı: “Katılım hesaplarında en temel fark bugün hesap açtığınızda vade sonunda ne kadar getiri sağlayacağınızı bilmiyorsunuz. Kira sertifikasında ise ne kadar getiri elde edeceğini görüyorsunuz. Bu ihraçta yüzde 6,80 ilâ 7,30 arasında bir getirisi olacak. Hangi oranda olacağı halka arz işlemleri sonunda (5 Mart 2013) belirlenerek yatırımcıya duyurulacak. Kira sertifikası borsaya kote edildiği için 10 bin liranın üzerinde işlemlerde borsada alım-satım yapılabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir