Yatırımcının İlgisi 1+1 Dairelerde Yoğunlaşıyor

- Kategori: Emlak Haberleri
1+1 daireye yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Her geçen gün sayısı artan markalı konut projelerinde tüketici eğilimleri dikkate alınıyor. 1+1 dairelere gösterilen yoğun ilgi inşaat firmalarının da dikkatini çekerken belli bölgelerdeki talep fazlalığı projelerdeki küçük daire sayısında da revizyona gidilmesine neden oluyor.

Yaşamak için veya yatırım amaçlı konut satın alanlar dairelerin amortisman sürelerine de dikkat ediyor. Kiraya verilme halinde ne kadar gelir elde edileceği de bir diğer önemli konu başlığı.

1+1Daireler Neden İlgi Görüyor?

1+1 dairelere yatırım yapmanın bazı avantajları bulunuyor. Kısa sürede gelir getirisine sahip olması bu dairelerin tercih edilmesine neden oluyor. Bu daire tipine yatırım yapmak isteyenler için önemli olacak özellikler şu şekilde sıralanabilir.

  • 1+1 dairelerin fiyatları diğer büyük dairelere oranla çok daha uygun. Çok fazla birikim gerektirmeyen bu seçenek için eksik kalan kısım banka kredisi alarak da çözülebilir.
  • 1+1 dairelerin herkes tarafından ilgi görüyor olması hızlı bir şekilde kiralanmasına da olanak yanıyor.
  • Satış kararı alındığında da kısa vadede müşteri bulunmasını sağlayan 1+1 daireler, nitelikli projelerin değerinin artmasına da imkân veriyor.
  • Küçük metrekareye sahip olan daireler ekonomik bir yaşam biçimi sağlıyor. Aidatlarından genel giderlerine kadar daha uygun bütçelerle devam eden yaşam, az eşya kullanımıyla da avantaj sağlıyor.

1+1 daireleri tercih edenler arasında, yabancı iş insanları veya çalışanlar ilk sırayı alıyor. Misafirlerini otelde ağırlamak istemeyen firmalar özellikle rezidans hizmeti veren projelerdeki 1+1 dairelerle yakından ilgileniyor. Özellikle genç nüfus tarafından tercih edilen evler öğrenciler için de son derece ideal bir seçenek. Yoğun bir çalışma hayatına sahip olan ve büyükşehirlerde yaşayanlarda bu seçenek üzerinde karar kılarken evini hem de ofis olarak kullanmak isteyenlerde küçük daireleri tercih ediyor.

         1+1 Dairelerin En Çok Tercih Edildiği Bölgeler

Çekirdek ailelerin ve yalnız yaşamayı tercih eden gençlerin seçimi olan küçük daire tipleri, konut sektöründeki planların da değişmesine neden oldu. Özellikle büyük şehirlerde ve merkezi adreslerde tercih edilen 1+0 ve 1+1 daire tipleri, son dönemlerde İzmir’de patlama yaşamaya başladı. Özellikle yoğun öğrenci nüfusunun bulunduğu Buca’da bu daire seçeneğinin fiyatları da en az iki katına çıktı.

Ortalama 50 metrekare büyüklüğe sahip olan bu daireler 100 bin TL’den alıcı bulurken en az 600 TL’den de aylık kiraya verilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir