Yeni Projeler İzmir’in Emlak Fiyatlarının Yükselmesine Neden Oldu

- Kategori: Gayrimenkul Rehberi
İzmir’de hayata geçirilecek olan yeni projeler, emlak fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Bölgedeki arazi fiyatlarının yükselmesi maliyetlerin fiyatlara yansımasına neden oldu.

Balçova’ya yapılacak olan tüp geçit, İstinye Park Projeleri, Çandarlı Otoyolu’nun uzatılması, Bayraklı ’ya şehir hastanesi projeleri özellikle arazi maliyetleri üzerinde etkili oldu. Son iki yıl içinde,

  • Balçova’da metrekare fiyatları bin 500 TL’den, 2 bin 500 TL’ye yükseldi.
  • Karşıyaka’da ise fiyatlar 2 binden 3 bin TL’ye fırladı.
  • Bayraklı bölgesindeyse bin liradan bin 500’e çıkan arazi maliyetlerinin projelerin çalışmaya başlamasıyla 2 katına çıkabileceği tahmin ediliyor.

Balçova’da Üçkuyular ve İnciraltı bölgelerinde hayata geçirilecek olan İstinye Park Alışveriş merkezi ve tüp geçit projeleri hem ara hem de konut fiyatları üzerinde olumlu etki gösterdi. Kaliteli ve temalı konut projeleriyle de tanışan İzmirliler, şehrin dışarıya doğru genişlemesinde de etkili oldu.

         Hayata Geçirilecek Olan Projelerin Fiyatlar Üzerindeki Etkisi

İzmir-Çandarlı Otoyolu’nun projelendirilmesi ve kısa zaman içinde ihaleye çıkacak olması, özellikle bu bölge ve Ulukent, Menemen, Aliağa ve Çiğli’de fiyatların %50 oranında artmasına neden oldu. Bayraklı ‘da Türkerler Holding tarafından projelendirilen şehir hastanesi kampüsü inşaatı da bölgeyi hareketlendirdi.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, yaptığı açıklamalarda Balçova’nın tüp geçit ve İstinye Park projeleri sebebiyle emlak yatırımı açısından en popüler bölgeler arasında yer aldığını belirtti. Bu alanda ortalama arazi maliyetlerinin tam iki katı oranında arttığına dikkat çeken Güleroğlu, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte iki katı oranında artan fiyatların yeniden hareketleneceğine de dikkat çekti. Konut kredilerinde yaşanan olumlu gelişmelerin yanı sıra, sicil affı ve farklı devlet desteklerinin bölgedeki konut alımı üzerinde de etkili olduğu söylenebilir.

         İzmir’de Yapımı ve Satışı Süren Konut Projeleri

35.Sokak; inşaatı tamamlanan proje Menemen’de Akşan Yapı tarafından hayata geçirildi. 81 ila 272 metrekare arasında farklı büyüklüklerde dairelere sahip olan projede fiyatlar 469 ila 727 bin TL arasında değişiyor.

7800 Çeşme; projesi Çarmıklı Yapı tarafından Çeşme’de tamamlandı. Yaşamın başladığı projede tüm satışlar tamamlandı.

Adres Balçova; Şengün Yapı tarafından Balçova’da hayata geçirilen projede inşaatlar tamamlandı. 150 ile 173 metrekare arasında değişen daire seçeneklerine sahip olan Adres Balçova’da satış fiyatları 500 ila 600 bin TL arasında değişiyor.

Aialoft Ayayorgi;projesi Procon Yapı tarafından Çeşme’de tamamlandı. 300 metrekarelik 3+1 müstakil evlerden oluşan projede fiyatlar 1.950,00 TL.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir