Yeni yapılan AVM’ler konut fiyatlarını uçurdu!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Sahibinden.com’un raporuna göre AVM’lerin olduğu bölgelerdeki konut fiyatları, AVM’nin bulunduğu yere büyük değişiklikler gösteriyor. Yeni AVM’lerin yapılmasıyla İstanbul’da satılık daire fiyatlarındaki en yüksek artış Büyükçekmece’de gerçekleşti.

Sahibinden.com, 2012 ve 2013 yıllarındaki ilk sekiz aylık dönemde AVM‘lerin olduğu ilçelerdeki emlak fiyatlarına olan etkisini gösteren araştırmasından derlenen bilgiye göre, Türkiye’de özellikle son 10 yılda sayıları gittikçe artan alışveriş merkezleri (AVM), yeni yaşam ve eğlence kültürünün sembolü haline geldi. Dünyanın birçok markasına ait mağazalardan, spor salonuna, oyun alanlarından sinemaya ve restoranlara kadar müşterisine çok sayıda seçenek sunan AVM‘ler şehirleri resmen istila etti. İstanbul’da 114 alışveriş merkezi bulunuyor.

Türkiye’deki AVM‘lerin yaklaşık yüzde 60’ına sahip olan İstanbul’da bu yapılar bulundukları bölgenin emlak piyasasını da önemli ölçüde değiştiriyor.

LEVENT’TE FİYATLAR YÜZDE 48 ARTTI

Rapora göre, yeni AVM‘lerin yapılmasıyla İstanbul’da satılık daire fiyatlarındaki en yüksek artış Büyükçekmece’de gerçekleşti. 2012 Ocak-Ağustos aylarını kapsayan dönemde Büyükçekmece’de ortalama 150 bin lira olan satılık daire fiyatı, 2013’ün aynı döneminde yüzde 60 artarak, ortalama 240 bin liraya ulaştı. En pahalı ilçe ise daire fiyatı yüzde 48 oranında artış gösteren İstanbul’un iş merkezi bölgelerinden Levent olurken, 2012’de ortalama 400 bin lira olan satılık daire fiyatı, 2013’te ortalama 590 bin lirayı buldu.

İstanbul Anadolu yakasında bulunan Çekmeköy’de de yüzde 46 oranındaki artışla satılık daire fiyatı ortalama 157 bin liradan 300 bin liraya ulaştı.

KİRALIKLARDA EN ÇOK ARTIŞ ÇEKMEKÖY’DE

Kiralık daire fiyatlarında ise lider yüzde 44 oranında artışla Çekmeköy oldu. 2012’nin OcakAğustos döneminde ortalama fiyatı 800 lira olan kiralık daireler, 2013’ün aynı döneminde bin 150 liraya alıcı buldu. Levent’te kiralık daire fiyatları yüzde 32 artarak, bin 900 liradan 2 bin 500 liraya yükseldi. Büyükçekmece’de kiralık daire fiyatları yüzde 23, Hadımköy’de yüzde 14, Ataşehir’de ise yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir