SON DAKİKA

AND Gayrimenkul, DEV ve WDU ile bir ilke imza attı

Bu haber 15 Kasım 2017 - 14:36 'de eklendi ve 7235 kez görüntülendi.

AND Gayrimenkul, Dünya Engelliler Vakfı (DEV Türkiye), Dünya Engelliler Birliği (WDU- World Disability Union) Türkiye’de ile bir ilke imza attı. Engelli bireylerin temel ihtiyacı olan erişebilirlik konusunda gayrimenkul sektöründeki evrensel tasarım ilkelerini ve uygulamalarını esas alan önemli bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmayla AND Gayrimenkul, tüm yapı ve projelerinde uluslararası geçerliliği olan UNION Çevre ve Yapı Standartları’nı esas alacağını kabul eden ilk gayrimenkul şirketi oldu.

AND Gayrimenkul’den ilklere imza

AND Gayrimenkulun Genel müdürü, DEV Türkiye, WDU Başkanı ve sanatçı Metin Şentürk’ün katılımıyla imza töreni gerçekleştirildi. AND Gayrimenkul, bu anlaşmayla projelerinde engelli bireylerin temel ihtiyaçlarına erişebilmeleri için UNION Çevre ve Yapı Standartları’nı uygulayacağını açıkladı.AND Gayrimenkul  2017 yılı içerisinde çevre, insan hakları, çalışma standartları ve yolsuzlukla mücadele gibi alanlarda Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) sözleşmesine imza atmıştı. Tüm iş modelini bu ilkere göre uygulama kararı alarak bir ilke imza atmıştı. Sivil toplum örgütleri ve kurumsal sektör iş birliği anlamında bir ilk olan bu anlaşmayla, AND Gayrimenkul sektörüne taşımaya çalıştığı uluslararası standartlara bir yenisini daha eklemiş oldu.

Engelliler için, Engelsiz bir yaşam ortamı

‘Erişebilir Türkiye’ projesi, DEV Türkiye ve WDU’nun katkılarıyla tüm kurum ve kuruluşlarda engelli bireylerin topluma aktif bir biçimde dahil olmaları ve güvenli bir hayat sürmeleri sosyal amacını taşıyor. ‘Erişebilir Türkiye’ projesiyle engelli bireylerin evi, okulu, işyeri ve sosyal hayatı arasında engelsiz bir ortamda yaşaması için uygun koşulları sağlamayı amaçlanıyor. DEV Türkiye ve WDU bu anlaşma kapsamında AND Gayrimenkul’e projelerinde uluslararası standartların uygulanması konusunda danışmanlık ve destek sağlayacak.

and-gayrimenkul-dev-ve-wdu-ile-bir-ilke-imza-atti

‘’Metrekarelerden Başka Değerlerimiz Var’’

İmza töreninde konuşan AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta anlaşmanın taraflarından biri oldukları için mutlu olduklarını ifade etti. Usta, “YAP–YAŞAT AND Gayrimenkul olarak projelerimizde esas aldığımız temel anlayış. Yaptığımız bu önemli anlaşmanın çıkış noktası da, bu amaca hizmet eden önemli bir adımdır. Her zaman, her yerde söylediğimiz bir şey var: Bizim metrekarelerden daha fazla önemsediğimiz değerler var. Yalnızca bina inşa etmenin ötesinde, odağımızda her zaman ve önce ‘insan’ yer alıyor. Bu anlaşma olmazsa olmaz dediğimiz standartlarımızın bizi getirdiği bir sonuç aslında.” dedi.

Erişilebilir Türkiye için ele ele

AND Gayrimenkul’un uluslararası standartları gayrimenkul sektörüne getirme misyonuyla daha önce AND Kozyatağı projesinin Türkiye’nin British Safety Council- 5 Star İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almaya hak kazanan ilk ve tek binası olduğuna dikkat çeken Usta şunları söyledi: “Projelerimizi bu iş yapış şekli ve benimsediğimiz uluslararası standartlara göre inşa ettik, bundan sonraki süreçte de aynı anlayışla ilerleyeceğiz. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ile de uluslararası birçok kuralı benimsediğimizi ve sürdürülebilir hale getireceğimizi de ilan ettik. Bu bakışla, tabi ki de engelli bireylerimiz için de uluslararası standartlara göre adım atmalıydık. Yaptığımız bu değerli iş birliği ile bu anlamda şirket olarak üzerimize düşen görevi ve daha fazlasını yerine getirmeye hazırız. Bu anlayış aynı zamanda tüm sektöre de yaymak istediğimiz kurumsal bir sorumluluktur. Standartlarımıza UNION Çevre ve Yapı Standartları’nı da ekleyerek ‘Erişilebilir Türkiye’ için hep birlikte çalışacağız.’

Tüm Sektörlere Örnek

Gerçekleşen imza töreninde konuşan DEV Türkiye ve WDU Başkanı sanatçı Metin Şentürk ise “Erişilebilirliğin sosyal amacı, engelli insanların topluma adil ve aktif bir biçimde dâhil olmaları, bağımsız ve güvenli bir hayat sürmeleridir. Bu amaca ulaşmak için böylesine önemli bir anlaşmayı gayrimenkul sektöründen bir firmayla yapmış olmaktan mutluluk ve memnuniyet duyuyoruz. Gerçekten önemli bir adım attık. Yaptığımız bu iş birliğinin diğer sektörlere de örnek olmasını umuyoruz.” diye konuştu. DEV Türkiye ve WDU’nun ortak “Erişilebilir Türkiye’ hedefine AND Gayrimenkul ile yapılan kurumsal iş birliği ile daha rahat ve hızlı ulaşılacağını dile getirdi. Şentürk, “Bu anlaşma kapsamında AND Gayrimenkul’ün projelerinde uygulayacağı standartların yanında, biz de kendilerine WDU Mimari Proje Danışmanlık Merkezi, Ürün Danışmanlık Merkezi, Teşvik Amaçlı Tanıtım Danışmanlık Merkezi, UNION Standardı Sertifikasyonu ve Doğru İletişim Danışmanlık Merkezi desteklerimizle profesyonel hizmet vereceğiz.’’ diyerek projeye destek veren AND Gayrimenkul’e teşekkürlerini sundu.

AND Gayrimenkul Hakkında

AND Gayrimenkul, gayrimenkul geliştirme – yatırım – yönetim alanlarında faaliyet göstermektedir. Anadolu Grubu iştiraki olarak Kasım 2011’de faaliyetlerine başlayan AND Gayrimenkul, “SAT-YAP” değil “YAP-YAŞAT” felsefesi ile projelerini hayata geçirmektedir.
Planlı ve profesyonel bir yaklaşımla, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerine en uygun çözümleri sunmak amacı ile hayata geçirdiği ilk ofis projesi AND Kozyatağı’nda yaşam başlamıştır. AND Gayrimenkul’ün bina yönetim markası olan GRID tarafından yönetilmektedir.
AND Gayrimenkul’un ikinci projesi olan karma kullanımlı konut projesi AND Pastel ise yükselen değer Kartal’a “Yeni Nesil Mahalle” anlayışını getiriyor.

Dünya Engelliler Vakfı ve World Disability Union Hakkında

Dünya Engelliler Vakfı, engelliler adına ve yararına kurulmuş bir düşünce ve proje kuruluşudur.
Vakfın küresel çapta örgütlenmiş kuruluşu Word Disability Union- Dünya Engelliler Birliği ise 75 ülkeden 300 kuruluş tarafından uluslararası nitelikli teşekküller statüsünde İstanbul’da kurulmuştur. Her iki kuruluş da Birleşmiş Milletler’e akredite olup; yönetimleri sanatçı Metin Şentürk başkanlığında yürütülmektedir. İki kuruluşun ortak amacı, engelli bireylerin aktif, etkili ve işlevsel olarak temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için engelli kişilerin temsil edilmesine katkıda bulunarak toplumsal ve kurumsal bilincin oluşum sürecine katkıda bulunmaktır.
DEV Türkiye ve WDU kurum, kuruluş ve sektörlerin BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ne ve 5378 Sayılı Engelliler Kanunu’na uyum ve uygunluk sağlamasına destek olarak marka, ürün ve hizmet kalitesini artırmalarını ve hizmetlerini uluslararası standartlara göre gerçekleştirmeleri konusunda destekler. Bu Kurumsal standartlarda ve profesyonel şartlarda kamu menfaati gözetilerek DEV tarafından WDU Akreditasyon Sistemi ile verilmektedir.

Abdullah Ergünabdullah@digiscores.com
Bölge Analizi, Kentsel Dönüşüm Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.