SON DAKİKA

Bir evi üç şey satar: Lokasyon, Kampanya, Fiyat

Bu haber 04 Ocak 2018 - 7:43 'de eklendi ve 73.889 kez görüntülendi.

Donald Trump’ın “Bir evi üç şey satar: Lokasyon, Lokasyon, Lokasyon” sözü, Türkiye’deki gayrimenkul satış istatistikleri düşünüldüğünde bu topraklarda pek de geçerli gibi görünmüyor. Bu sözü Türkiye için uyarlamak istersek “Bir evi üç şey satar: Lokasyon, Kampanya, Fiyat” demek mümkün. Çünkü ülkemizdeki yatırımcılar, gayrimenkul satın alırken lokasyonun yanı sıra en çok görünen ve güvenilen inşaat şirketini tercih ediyor.

Bir evi üç şey satar: Lokasyon, Kampanya, Fiyat

Gayrimenkul projelerinin hızlı satılmasında neler etkili oluyor?

İnternet öncesi mahrumiyet çağında, gayrimenkul alırken ilk ve neredeyse tek tercih sebebi lokasyondu. Şimdilerde ise reklamın etkisinin, lokasyon etkisini geçtiğini söyleyebiliriz. Şehir merkezine uzak, toplu taşımanın henüz yeterli olmadığı, markete bile gitmek için arabaya binip otobana çıkılması gereken, şehrin en yakın merkezine uzaklığın 15 dakika olduğu projelerdeki hızlı satışın nedenini o bölgedeki konut ihtiyacına değil; inşaat şirketlerinin reklamla markalaşmaları, konsept yaratmaları, konforlu yaşam algısını proje görselleriyle cazip bir şekilde sunmaları ve düşük faizli, uzun vadeli, düşük peşinatlı kampanyalar yapmalarına bağlamak mümkün.

Bir evi üç şey satar: Lokasyon, Kampanya, Fiyat

Gayrimenkul yatırımcıları satın alma kararlarını nasıl veriyor?

Özellikle büyük şehirlerde satın alma kararı verirken ilk araştırma internetten yapılıyor. İstanbul’daki gayrimenkul satışların yüzde 90’ı internetin referansıyla gerçekleşiyor. Gazete, televizyon, açık hava gibi iletişim kanallarının etkisi internetin oldukça gerisinde kalmış durumda. Alıcı internetten, projedeki satış danışmanı ya da başvurduğu emlakçı kadar bilgili olmadan, hatta bu yetkililerden çok daha fazla bilgiye ulaşmadan gayrimenkulü görmeye bile gitmiyor. Özellikle projeden alımlarda yatırımcının kararına etki eden en önemli faktör projenin internetteki izleri oluyor. Son 2 yılda gerçekleşen gayrimenkul satışı sonucu 2.630.773 Milyar TL ‘lik işlem hacminin yüzde 90’ının; haberdar olma, fizibilite yapma, karar verme gibi süreçlerinin internetten yapıldığını gösteriyor.

Bir evi üç şey satar: Lokasyon, Kampanya, Fiyat

Peki, inşaat firmaları internetin özelliklerinden nasıl faydalanabilirler?

İnternet şöhretlerinin kişisel sosyal medya hesaplarından yaptıkları reklamlarla servet sahibi olduğu bir dünyada, Türkiye’nin lokomotifi olan inşaat sektörü de doğru kullanımlarla internetin özelliklerin’den minimum maliyetle maksimum fayda sağlayabilir. Günümüzde internetin gücünü kabul eden inşaat şirketlerinin iyi reklamcılarla çalışarak çok kısa zamanda 25 – 30 yıllık şirketlerin şöhretlerini yakaladığına şahit oluyoruz. Bir yandan da 50 senelik markaların, reklamın ve özellikle internetin gücünü keşfedemedikleri için 2 – 3 yıllık firmalarla artık rekabet bile edemediklerini görüyoruz. Birçok reklam veren, internette ne yapacaklarını bilemedikleri ya da sektör tecrübesi olmayan ajanslarla çalıştıkları için internet reklamcılığının arka sokaklarında yitip gidiyor. İnterneti verimsiz kullananların en trajik örneklerinden biri de ardı ardına kapanan e-ticaret siteleri… Tek müşteri kaynakları olan interneti doğru kullanamadıkları için kapanan e ticaret siteleri, adeta yanlış yerde dükkân açan esnaf gibi. İnşaat firmalarının da bu yanlışa düşmemeleri için neredeyse müşterisi kadar müşterisinin yaptığı işe hâkim internet iletişimcileriyle çalışmaları çok önemli.

Firmanızı internete küstürmemek için siz de DigiScores Reklam Ajansı’nın 10 yıllık internet reklamları deneyiminden yararlanabilirsiniz…

İnci Tayyarinci@projelansman.com
Eskişehir Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık Bölümü Mezunu. Proje Lansman Genel Yayın Yönetmeni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.