SON DAKİKA

Cezai Yaptırımlar Kapıda

Bu haber 13 Ağustos 2017 - 3:02 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

İzmit körfezinde meydana gelen çevre kirliliğinin önüne geçebilmek adına çalışmaların devam etmesi ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulamalarda cezai yaptırımları arttırma yoluna giderek farklı önlemler almaya başlamışlardır.

İzmit Kirleniyor

Şehircilik anlayışında birbirinden farklı konutların inşa edilmesinin dışında sanayi bölgesi olması ile de tüm dikkatleri üzerine çeken İzmit; son yıllarda meydana gelen kirlilik nedeni ile de adından sıkça söz edilen bir bölge haline gelmiştir.

Çevre kirliliğine neden olan unsurların başında çevre fabrikalardan atıkların denize taşınarak dökülmesi ile elde edildiği düşünülmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu durumun önüne geçebilmek adına başlattığı çalışmalarda bu şekilde çevreye zarar verdiği tespit edilen bir firmaya 2 milyon 100 bin TL bir ceza keserek uygulamalarına devam etmektedir.

12.01.2017 tarihinde meydana gelen olayda Dilovası ilçesinde bulunan bir firma tanklarda Fuel Oil transferi sırasında güvenlik havuzlarına bu maddeden taşıdığı buradan da yağmur kanallarına, yağmur kanallarından da denize atıldığı tespit edilmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını yaptığı araştırmaya göre deniz dökülen Fuel Oil maddesinin yaklaşık olarak 90-100 ton civarında olduğu ifade edilmektedir. Temizlik çalışmalarının başladığı ve karadan ve denizden olmak üzere iki koldan da devam ettiği bilinmektedir.

En son olarak 18.01.2017 tarihinde havadan çekilen bir fotoğrafla denizde meydana gelen kirlilik fotoğraflanmıştır. Temizlik çalışmalarının karadan devam ederken Yalova kıyılarından da aynı şekilde kirlilik ihbarları gelmektedir. Ekiplerin bir kısmı bu alanda yönlendirilerek farklı bölgelerde meydana gelen çevre kirliliği temizleme çalışmaları devam etmektedir.

Temizleme Çalışmaları

12.01 ve 18.01.2017 tarihleri arasında yapılan temizleme çalışmaları sırasında denizden 200 ton sıvı çekilmiştir. Bu sıvının %30’luk bir kısmı Fuel Oil içerdiği tespit edilmiştir. Bu oran yaklaşık olarak 60 tona denk gelmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı açıklama ile bu tarz çevreye verilen zararlarda firmalara ceza uygulanacağı ve Fuel Oil yağının denize dökülmesi karşılığında 2.100.00 TL bir yaptırım uygulanacağı belirtilmiştir.

İzmit’in sanayi bölgesi olması ve birçok fabrikanın bulunmasından dolayı denize atılan bu atıkların denize ve çevreye verdiği zarar dışında deniz canlılarına verdikleri zararda vurgulanmaktadır. Özellikle balıklar konusunda nesilleri ile ilgili ve üremeleri ile ilgili yapılan vurgulamalarda bu tarz uygulamaların olmasının insanoğluna da zararı dokuduğu bilinmektedir. Yapılacak olan cezai yaptırımlarla çevre kirliliğinin önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.