SON DAKİKA

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

”Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?”

Pek çok kişi ve aile yeni bir ev alıp kendi evinde oturmanın hayalini kuruyor. Bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için birtakım adımlar atılmalıdır. Kendi evinizde oturmanın maddi yönü kadar fonksiyonel yanı da dikkate alınmalıdır. Ömrünüzü geçireceğiniz evin bulunduğu muhit, otobüs duraklarına ulaşım araçlarına yakınlık ve çocuklarınız varsa gidecekleri okul ile evinizin mesafesi gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bütün bunlar son derece önemli etkenlerdir. Çocuklu ailelerin her sabah uzak mesafedeki bir okula çocuklarını göndermesi meşakkatli bir durumdur. İleriki yaşlardaki insanlar için hastane ve diğer sağlık kuruluşlarına yakınlık ön planda tutulmalıdır. Bu yakınlık sağlık problemi olanlar için güven vermektedir. Ev alırken nelere dikkat edilmelidir konusunda dikkat etmeniz gerekenler bu kadarla da sınırlı değildir. Aşağıdaki ev alırken dikkat etmeniz gereken noktaları resmi işlemler ve özel konum şeklinde sınıflandırdık. Bu iki ana konuyu detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

Ev alırken nelere dikkat edilmelidir

  1. Resmi İşlemler:

-Güvenli Alım İşlemini Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Ev alma hayali kuran milyonlarca insanın kendi evini alıp girene kadar en çok düşündüğü ve tedirgin olduğu noktalardan biri de alışverişin güvenli olmasıdır. Ev alırken şahıstan alıyorsanız öncelikle o şahsın gerçekten alacağınız dairenin sahibi olup olmadığını araştırmalısınız. Böylece güvenilir bir alışveriş için ilk adımı atmış olacaksınız. bunun için tapu dairesine giderek tapu teyit işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu ilk adımla birlikte tapu dairesinden öğreneceğiniz başka detaylar da var. söz konusu gayrimenkulün muhatabınıza ait olduğu kesinleşmesi durumunda dairenin satım işlemine aykırı bir uygulamaya maruz kalmış olma durumunu da araştırmalısınız. Alım satım işlemine engel olacak durumlar: ipotek, haciz ve irtifak gibi engellerdir. Alacağınız dairenin böyle bir sorunu olmamalıdır. Ayrıca mevcut dairenin tapu niteliği de önemlidir. Dairenin tapusu kat mülkiyetine göre mi, kat irtifakına göre mi, kooperatif devirli mi yoksa toprak tapulu mu olduğu öğrenilmelidir.

Tapu kadastro aracılığıyla öğrenebileceğiniz diğer bilgiler de bina etrafında bir inşaat ya da engel olup olmadığıdır. Aldığınız konut etrafında sonradan ekstra bir inşaat olması durumunu da araştırmalısınız.

-Resmi İşlemler Nasıl Yapılmalıdır?

Bir konut alacağınız zaman konut hakkında tapu dairesinden yeterli bilgi alıp onun alım satımında bir engel olmadığını öğrendikten sonra konutu almaya karar verdiyseniz karşılıklı olarak bir protokol hazırlamalısınız. Bu protokol her iki tarafın karşılıklı anlaşmasıyla hazırlanmalıdır. Bu anlaşma sonucu protokol boyunca bütün şartlar yer almalı ve her sayfada iki tarafın da imzaları bulunmalıdır.

Kapora İşlemleri: Satış işlemleri sırasında diğer dikkat edilecek nokta da kaparodur. Bu tür alım satım işlemlerinde önden kaparo ödemesi yapılabiliyor. Fakat burada önemli olan verdiğiniz kaparonun satış protokolüne işlenmesidir. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için anlaşma kağıdında verdiğiniz miktara yer vermelisiniz. Ayrıca kaparoyu vermek için anlaşmanın imzalanmasını beklemelisiniz. Son olarak verdiğiniz kaparonun miktarının bir yüzdeliği var. Genel anlaşmanın %5’ini geçmemelisiniz.

-Gayrimenkulün Değeri Nasıl Belirlenir?

Satın alacağınız gayrimenkulün değeri bulunduğu muhite göre değişiklik göstermektedir. Aynı özellikteki bir konut farklı bölgelerde farklı fiyatlarla satışa sunulabiliyor. Bu nedenle satın alacağınız konutun muhiti iyi araştırılmalı ve konutun ederi doğru belirlenmelidir. İşlek bir yerde olması, lüks bir site içinde olması gibi etkenler konut fiyatlarını etkilemektedir.

-Tapu Teslim İşlemlerinin Masrafını Kim Karşılar?

Satıcıyla fiyat ve şartlar konusunda anlaştığınız konutun tapu masrafları kim tarafından ödenecek? Bütün işlemler bittikten sonra tapu dairesinde sadece bu belirsizlik yüzünden söz konusu anlaşmaların bozulması da olasıdır. İşte böyle bir olumsuzluk yaşamak istemiyorsanız önceden bu konuyu satıcı ile konuşmalısınız. Eğer masrafları siz ödemek ve tapu dairesinde mağdur olmak istemiyorsanız bunu karşı tarafa belirtmelisiniz. Ayrıca protokol üzerinde de bunu yazılı olarak belirtmelisiniz.

-Cayma Durumuna Karşı Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Cayma durumu her iki taraf için de geçerli bir durumdur. Alıcı ya da satıcı anlaşmadan herhangi bir sebeple cayabilir. Bu durumda her iki taraf belli bir miktar bedel ödemektedir. Bunun açık bir şekilde protokole yansıtılması gerekir. Genel olarak yapılan işlemler şu şekildedir: Alıcının vazgeçmesi durumunda verdiği kaparo yanar. Satıcının vazgeçmesi durumunda ise satıcı kaparonun iki katı ödeme yapar. Yani aldığı kaparoyu geri öder. Durum eşitlenir. Bir de kaparo kadar miktar alıcıya ödeme yapar. Bu cayma şartlarının protokole işlenmesi herhangi bir mağduriyet yaşanmasını da önlemektedir.

Kat Mülkiyeti İşlemleri: Ev alırken nelere dikkat edilmelidir konusunda diğer önemli bir konu da kat mülkiyeti işlemleridir. Kat mülkiyeti uygulaması olan yerlerde satış işlemi gerçekleşene kadar yine aidat ve vergi borçları birikmektedir. Söz konusu dairenin aidatı ve diğer hangi vergi ödemeleri varsa bu konularda satış işleminden önce bilgi edinmelisiniz. Bu bilgiler neticesinde karşınıza çıkabilecek ilgili idarelerin bilincinde olmalısınız. Daireyi teslim alırken bu ilgili yerlere karşı borcu olmadığına dair belge almanız gerekir. Bu durum kesinlikle atlanmaması gereken önemli bir konudur. Yazılı olarak borcu yoktur belgesi almanız gerekmektedir. Çünkü kat mülkiyetinin geçerli olduğu konutlarda konutun aidat, vergi ve emlak borçları için teminat olarak söz konusu gayrimenkul kabul edilir. Bu nedenle alacağınız daireye haciz gelmemesi için önceden bu konuları araştırmalısınız. Eğer borcu yoktur belgesini alamadıysanız satış protokolüne çıkabilecek borçların satıcı tarafından ödeneceğini belirtmelisiniz.

Alım Satım İşlemleri Son Güne Denk Geldiyse Nasıl Hareket Edilmelidir?

Bazı konut alım satım işlemleri yılın son gününe denk gelebiliyor. Böyle bir durumda alıcı ve satıcı için olumsuz sonuçlar doğabiliyor. Eğer sizin de alışveriş işlemleriniz son güne denk geldiyse hemen bağlı bulunduğu belediyede gerekli işlemleri yaptırmalısınız. Hem satıcı olarak hem de alıcı olarak yaptığınız alışverişi sunmalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde her iki taraf da cezalı ödeme yapabilir.

İskân Belgesi Nedir?

Yeni ev almak isteyen milyonlarca kişinin merak ettiği konulardan biri de iskân belgesinin ne olduğudur. İskân belgesi adı üzerine söz konusu bina ya da konutun veya dairenin kullanıma uygunluğunu gösterir belgedir. Bu belge belediyeden alınır. İnşaat bitiminde iskân belgesi alınması gerekir. Bu nedenle bu işlemi genelde müteahhit gerçekleştirir. Eğer alacağınız daire kat mülkiyetli bir daire ise genelde iskân belgesi de vardır. İnşaat bitiminde belediyeden alınmış olması gerekir. Siz yine de detaylı olarak inceleme yapmalısınız.

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar?

Ev alırken nelere dikkat edilmelidir sorusuyla ilgili diğer detay da kat irtifakı ve kat mülkiyeti konusudur. Alacağınız daireyle ilgili genelde karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlar kat irtifakı ve kat mülkiyetidir. Sizin seçeneğiniz genelde kat mülkiyeti olacaktır. Ama ikisine de bir göz atmak gerekirse kat irtifakı alıcının binanın arsası üzerinde hak sahibi olduğunu gösterir. Kat mülkiyeti ise binadaki söz konusu daire üzerindeki hakkınızı gösterir. O binadaki dairelerden birinde hakkınız vardır. Hak sahibi olduğunuz daire üzerindeki numarası ve kat sayısının da bilgisi verilir.

Hangi Amaçla Ev Alacaksınız?

Ev alma isteği pek çok kişinin hayallerini süslüyor. Kimisi bekârken kendi evini almak istiyor, kimisi ailesiyle rahat yaşayabileceği bir evin hayalini kuruyor kimisi ise kendi ihtiyacı olmadığı hâlde yatırım amaçlı ev alma ihtiyacı duyuyor. Görüldüğü gibi ev alma isteği 2 şekilde karşımıza çıkıyor. Birincisi ihtiyaçtan ikincisi de yatırım amaçlı. Yatırım amaçlı ev alacaksanız alacağınız evin kira getirisinin araştırılması gerekir. Bunun için dairenin muhiti, oda sayısı ve ulaşım araçlarına yakınlığı gibi etkenler ön planda tutulmaktadır. İhtiyaçtan alacaksanız evin bulunduğu muhit yanında ulaşım ve etraftaki inşaat ve fabrikaların olup olmadığı araştırılmalıdır.

  1. Özel Faktörler:

Ev alırken nelere dikkat edilmelidir diye merak edenler için diğer faktör de evin konumu ve bazı işlek mekânlara yakınlığıdır. Yeni bir ev alacaksınız ve bu evi nereden, nasıl ve hangi şartlarda alacağınız çok önemlidir. Başlarda karar verme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ama size vereceğimiz bilgiler ışığında ev alırken dikkat etmeniz gereken özel faktörleri değerlendirebilirsiniz.

İş Yerinize Yakınlık: Bir evin geçimi için en önemlisi işinize rahat gidip gelebilmenizdir. Bazı ailelerde kadın ve erkekten her ikisi de çalışabiliyor. Bu durumda eğer araba kullanmıyorlarsa ulaşım araçlarından yararlanacaklardır. Siz de ulaşım araçlarıyla işinize gidiyorsanız iki kişinin yol parası ödemesindense birinizin işinin eve yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Evin iş yerine yürüme mesafesinde olmasına dikkat edilmelidir. Böylece tasarruf yapabilirsiniz.

Ulaşım Araçlarına Yakınlık: Bir evin ulaşım araçlarına yakınlığı ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bu durum evinizin işlek bir yerde olduğunun göstergesidir. Muhit olarak hareketlidir ve civarda farklı hareketlilikler de yaşanmaktadır. Ulaşım araçlarına, taksiye, otobüs ve metro duraklarına yakın olmanız ki özellikle otobüs ve metro durakları bir evin kıymetini arttıran etkenlerden biridir. Böylece istediğiniz her yere bu duraklardan kolayca ulaşabilirsiniz. Gelen misafirlerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Her zaman arabanız olmayabilir. Arabasız durumlar için yürüme mesafesinde hatta evin çok yakınında bir otobüs durağı olmasına dikkat etmelisiniz. Zaten ev sahipleri satış sırasında daireyi överken ilk olarak ulaşım araçlarına yakınlığından bahseder.

Okula Yakınlık: Siz bir aileyseniz, aile olarak yeni bir ev satın alıp yerleşmek istiyorsanız evin okula yakınlığı da önemlidir. Yeni evliyseniz ya da küçük ve eğitim gören çocuklarınız varsa çocukların yaşına göre ihtiyaçları olan okula yakın bir konut seçmeniz gerekmektedir. Yeni evliyseniz ilkokula yakın bir ev seçmeniz daha mantıklıdır. Uzun yıllar yaşama hayali kurduğunuz evinizde çocuklarınızın geleceğini de düşünmelisiniz.

Hastaneye Yakınlık: Alacağınız konutun hastaneye yakınlığı herkes için önemlidir. Fakat bazı kişiler için ilk etken ilk araştırılan özellik sağlık kuruluşlarına yakınlık olabiliyor. Bunun nedeni ise kişilerin sağlık sorunlarıdır. Herhangi bir ciddi sağlık sorunu olan kişiler ve özellikle belli bir yaşın üzerinde olup da sık sık sağlık kontrolünden geçmesi gereken kişiler için en önemli faktör hastaneye yakınlıktır.  Ani bir durum olduğunda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna yetişebilmek onlar için önemlidir.

Alışveriş Merkezine Yakınlık: Yeni ev alacakların dikkat etmesi gereken detaylardan biri de konutun alışveriş merkezine yakınlığıdır. Genel alışveriş günleriniz için ya da ani ihtiyaçlarınızda evinize yakın bir alışveriş merkezinin olması çok şey demektir. Bazen ihtiyaçtan bazen de gezinti amaçlı böyle bir yere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca AVM’ler içerisinde kıyafet mağazaları, spor malzemeleri, yeme içme gibi birçok alanı barındırdığı için tek yönlü düşünülmemelidir. Bir evin bütün ihtiyaçları buradan karşılanabilir. Ev bakarken bu konuya da dikkat etmeniz size katkı sağlayacaktır.

Yürüyüş Alanı ve Parkların Bulunması: Bir kişinin zaruri ihtiyaçları dışında en çok ihtiyaç duyduğu yerlerden biri de yürüyüş ve spor alanlarıdır. Evinin yakınında yürüyüş alanlarının bulunması, park ve çocuk parkının bulunması temiz hava ve gezintiler için önemlidir. Küçük çocuklarınız varsa onlar için park alanları olmasına dikkat etmelisiniz. Hem rahatça hareket etmeleri hem de temiz havada özgürce koşuşturmaları için onlara böyle bir imkân tanımalısınız.

Civarda Fabrika Gibi Kuruluşların Bulunmasına Dikkat Edin: Yeni bir ev alırken özellikle sessiz ve şehirden uzak bir mekânsa yakınlarda birtakım fabrika gibi kuruluşların olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu kuruluşlar temiz havayı olumsuz etkileyebilir. Hava kirliliği ya da gürültü sebebi olabilir. Ayrıca sürekli olarak bu hareketli alana yakın olmak da sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle muhit seçerken bu konulara dikkat etmelisiniz.

Evin Yönü Güneş Alma Durumu: Bazen yeni bir ev aldığınıza sevinemeden karanlık ve loş bir evin şokunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle güneş alan bir ev olmasına dikkat etmelisiniz. Loş evler psikolojik olarak da kişinin motivasyonunu olumsuz etkiler. Evlerin yuvaya dönüşmesi için son derece rahat ve aydınlık aynı zamanda da ferah olması gerekir. Böylece evinizde huzurla oturabilirsiniz. Evin rutubet durumunu da araştırmalısınız. Bazı evler rutubetlidir. Bu evlerde özellikle soğuk ve rutubetten olumsuz etkilenenler büyük rahatsızlık duyacaktır. Sağlık dışında başka olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Rutubetli evler kışın duvarlarda siyah lekeler bırakır. Banyolar, tavanlar özellikle yazın dökülme yapar. Eşyaların üzerine tavandan ve duvarlardan parçalar dökülür. Bu şekilde rutubeti fazla olan evlerde günlük temizlik bile yeterli olamayabiliyor. Dökülmeler sürekli olabiliyor.

Oda Sayısının İhtiyacınıza Cevap Vermesi: Ev seçenekleri arasında 1+1 den başlayan ve 4+1’e kadar ev seçenekleri bulunuyor. Bunlar genel kabul gören ev seçenekleridir. Tabi daha fazla oda sayısı bulunan evler de var. Söz konusu olan bilindik apartman daireleridir. Son yıllarda 1+1 daireler oldukça ilgi görmeye başladı. Eskiden bekâr evi olarak bilinen bu evler artık aileler tarafından da ilgi görüyor. Özellikle yeni evliler bu küçük katları tercih edebiliyor. Maddi imkânları sınırlı olan çekirdek aileler 2+1 ya da 3+1 ev seçeneklerini değerlendirebilir. Yatırım amaçlı ev alacaksanız 1+1 ve eşyalı katlar genelde kolay kiralanıyor. Bu katları kiraya vererek kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz.

Hangi Katı Seçmelisiniz?: Ev alırken nelere dikkat edilmelidir sorusuna baktığımızda bulunduğu katın da önemi dikkati çekiyor. Apartman daireleri genelde kura ile veriliyor. Eğer toplu bir konuta girdiyseniz gireceğiniz kat bu şekilde belirlenebilir. Fakat tamamlanmış bir daire seçecekseniz bina içinde mümkünse ara kat seçmelisiniz. Giriş katı genelde güvenlik açısından pek tercih edilmez. Ama apartman katlarını değil toprağa yakın olmayı seviyorsanız giriş katları seçebilirsiniz. Böylece eve giriş çıkışlarda çok zorlanmazsınız. Özellikle merdiven çıkmayı sevmeyenler için asansör olmaması durumunda ilk katlar 1 ya da 2 uygundur. Ama en çok tercih edilen ara katlardır. Bu katlar ne çok yüksek ne de tamamen giriş. Tam da ideal olarak görülen bina katlarıdır. Özellikle kışın ara katlar daha çok ısınır.

Diğer tercih edilecek kat ise teras katıdır. Pek çok kişinin hayali teras katında oturmaktır. Büyük şehirlerde geniş balkonlar çok sayıda kişinin hayalidir. Ama maalesef çok az kişi bu imkânlardan yararlanabiliyor. Yaz mevsiminde sevdiklerinizle geniş teraslarda tatil modunda yaşayabilirsiniz. Bu anlamda tartışılmaz bir rahatlık sağlayan teras katları seçmeniz de mümkündür.

Yeni Bir Ev Alırken Apartman Sakinlerini De Tanımalısınız

İlk bakışta fazla detay gibi görülebilir ama yeni alacağınız dairede kimler oturuyor ya da oturacak, sizinle birlikte kimler yerleşecek konusunda bilgi edinebilirsiniz. Bu konuda satıcıdan yardım alabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere ev alırken nelere dikkat edilmelidir konusunda hem evin resmi olarak durumu hem de bulunduğu konum göz önünde bulundurulmalıdır.