SON DAKİKA

Ev Alacaklar İçin Merak Edilen Ev Satın Alırken Dask Zorunlumu Sorusunun Yanıtı

Bu haber 07 Ocak 2018 - 9:21 'de eklendi ve 71.587 kez görüntülendi.

İnsanlar senelerce para biriktirip bir ev sahibi olmak için çalışmaktadırlar. Ancak bu konuda önemli bir sorun olan dask ile karşı karşıya geleceklerdir. İşte Ev Satın Alırken Dask Zorunlu mu buna bir bakalım. Ancak öncelik ile dask nedir buna bir bakalım.

Dask yani doğal afet sigortaları kurumu tarafından ev alınır ya da ev satılırken doğal afetlerden korunmak amacı ile tapu işlemleri sırasında bir sigorta hazırlanır. Ayrıca her yıl için yeniden yinelenen bu doğal afetlerden korunma sigortası için ekstra her sene para yatırmak gerekir. Dask poliçesinin olmadığı evler için tapuda her hangi bir işlem yapılmadığı gibi aynı zamanda da o evlerin kiralanması da devlet tarafından yasaklanmıştır.

Dask sigortasını yapabilmek için gerekli bazı evraklar vardır. Bu evraklara bir bakarsak;

  • Sigortayı yaptıracak kişinin adı soyadı telefonu
  • Vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası
  • Sigortalanacak olan konutun açık adresi
  • Tapu bilgileri
  • Binanın inşa senesi
  • Binanın yapı tarzı
  • Binadaki toplam kat sayısı
  • Binanın hasar durumu
  • Konutun brüt yüz ölçümü
  • Meskenin kullanım amacı ve şekli bilgileri gerekir.

Ev Satın Alırken Dask Zorunlumu sorusuna kısaca evet yanıtını vermek yeterlidir. Bu sayede devlet tarafından ön görülmüş bu işlem yapılarak daha güvenli bir şekilde evler satın alınabilir.

Deprem sigortası yapılırken konutun risk bölgesine göre tapu sırasında ödenecek olan fiyatta artacaktır. Eğer riskli bir bölge üzerinde dask sigortası yapılacaksa bu işlemde daha fazla bir maliyet gerekir. Bu konudaki deprem risk bölgelerinin analizini Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yapmaktadır.

Ev Satın Alırken Dask Zorunlumu şeklinde en çok merak edilen konu kapsamında nasıl evlere ve ne yapılı meskenlere dask sigortası yapılmalı buna bir bakalım. Çelik betonarme karkas yapılar çelik ve ya betonarme taşıyıcı karkas bulunan yapılar yığma kagir yapılar karkas olmayan ve taşıyıcı duvarları moloz taş kesme taş tuğla ve ya boşluklu/boşluksuz beton briket gibi malzemeden yapılan döşeme merpen ve tavanları beton veya betonarme olan yapılar ile birlikte diğer yapılar belirtilen gruplara girmeyen kerpiç ahşap gibi yapılar dask kapsamına dahil edilir.

İsmail Gökalpismailgokalp@projelansman.com
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı ve Proje Danışmanı. Soru & Cevap Bölümü Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.