SON DAKİKA

Ev seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bu haber 07 Ocak 2018 - 5:43 'de eklendi ve 73.103 kez görüntülendi.

Herkes ev sahibi olmak ister. Önce ev hayalini kurar ve daha sonra hayalini kurduğu evi alabilmek için gerekli olan bedeli ayarlar. Ve beğendiği evi alıp, hayatını o evde geçirir.

Ev alan kişi, ev seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat etmediyse daha sonra sorunlar yaşabilir. Peki ev seçerken nelere dikkat edilmeli? Projelansman.com ev seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledi.

Ev seçerken dikkat edilmesi gerekenler

  • Ev bütçenizi net olarak belirleyin.
  • Aklınıza yatan tüm ev seçeneklerini ön elemeden geçirin.
  • Almak istediğiniz evde aracı olup olmadığını kontrol edin.
  • Evin krediye uygunluk şartlarını araştırın.
  • İstenilen fiyat ile piyasa değerini kıyaslayın.
  • Evin üzerinde ipotek veya haciz kaydı olup olmadığını sorun.
  • Evin boyası yeni yapıldıysa rutubet olup olmadığına dikkat edin.
  • Ulaşım seçeneklerini ve sosyal alanlara yakınlığını değerlendirin.
  • Apartman düzeni ve komşuluk ilişkilerini araştırın.
  • Alınacak evde kiracı varsa kira sözleşmesi şartlarını değerlendirin.

Ailelerin ya da yatırımcıların ev seçerken dikkat etmeleri gerekenler

1) Öncelikle alacakların evin bulunduğu lokasyona dikkat etmeleri gerekiyor. Eviniz işinize, okula, hastaneye ya da ulaşım araçlarına yakın mesafede yer almalı.

2) Ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de konutun Yapı Ruhsatının bulunup bulunmadığıdır.Bu ruhsatı belediyelerden veya ilgili idarelerden kontrol edilmelisiniz Yapı ruhsatı, konut projelerinin resmi olarak incelendiği ve onaylandığı anlamını taşıyan belgedir.

3) Alacağınız konutun tapuda kaydına mutlaka bakmalısınız.Konut sahibinden tapu senedi istenilmeli, tapu dairesinden bu yerin o kimse adına kayıtlı olup olmadığı muhakkak teyit edilmelidir.Kat irtifakı kurulmayan projeden konut almayın. Tapudan kat irtifakını kontrol edin ve alacağınız konutun hangi katta olduğunu numarasına kadar tapudaki onaylı projeden bakın.

4) Ev almak isteyenlerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri de dairelerin net ve brüt metrekare büyüklüklerinde verilen bilgilerin doğru olmaması. Bu nedenle konutun net metrekaresini öğrenmelisiniz.

5) Evin kentsel dönüşüm kapsamında belirlenecek riskli alanlar içinde yer almadığına emin olun.Binanın bir süre sonra kentsel dönüşüme girerek yıkılması söz konusu olabilir.Özellikle sıfır yapılmış sıfır binalardan daire alırken dikkat etmelisiniz. Kentsel dönüşüm bölgelerinde yer alan bir konut alırsanız, binanız, yasaya göre uygulama bütünlüğü açısından dönüşüm alanı içinde kaldığında yeni olsa bile yıkılacaktır.

6) Konutun zemin etüdünün yapılıp yapılmadığına bakın.Zemin etüdü deprem riskinde arsanın taşıyacağı yükü tespit eder.Zemin Etüt Raporu’nun bir kopyası müteahhitten istenmelisiniz.

7) Binanın yapımında kullanılan malzemelerden yapımcı firma sorumludur.Yapımcılar ince işçiliklerde 2 yıl, kaba işlerde ise 5 yıl süreyle sorumlu oluyorlar.Bu süre içinde bir sorun ile karşılaşırsanız bunun bedelini cebinizden ödemek yerine firma ile iletişime geçmelisiniz.

8) Konut alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da binanın yalıtımlı olup olmadığı.”Yapıların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” gereği binaların inşası sırasında bina yüksekliğine göre cephelerin yönetmelikte belirtilen yangın dayanım sınıflarına uygun olarak yapılması gerekiyor.Müteahhitten yalıtımla ilgili mutlaka bilgi almalısınız.Yalıtımlı binalarda yakıt giderleri daha düşük olacaktır.

9) Markalı konut projelerinden konut sahibi olmak istiyorsanız mutlaka evi gidip görmelisiniz.Firmanın televizyonda çıkan reklamlarına bakarak konut sahibi olmayın.

10) Konut alırken satış protokolü yapılmalısınız. Bu protokolün biri alıcıda, diğeri satıcıda kalmalı. Anlaşmaya varılan satış şartları ayrıntıları ile bu protokole yazılarak karşılıklı imzalanmalı, satış protokolü birkaç sayfadan oluşuyorsa her sayfada alıcı ve satıcının imzaları bulunmalıdır. Satış protokolü imzalanmadan kaparo verilmemelidir. Protokole ne miktar kaparo verildiği yazılmalı ve kaparo anlaşılan satış bedelinin yüzde 5’ini geçmemelidir.

11) Konut satın alacaklar belirli harçları ve vergileri ödemekle yükümlüdür. Bu harçların ve vergilerin neler olduğu ve miktarları araştırılıp, kesin olarak öğrenilmelidir.Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden taşınmazın emlak vergisi değeri öğrenilmelidir.

12) Konut kredisi kullanarak ev alacakların ise en az 3-4 bankanın faiz oranı ve dosya masraflarını karşılaştırarak karar vermesi gerekir. Faiz oranı düşük olsa bile dosya masrafı yüksek olan bankalara dikkat edilmeli.Projelerde uygulanan kampanya ve farklı ödeme seçeneklerini iyi araştırmalısınız.

13) Ev sahibi olan fakat sonradan vazgeçen ev sahipleri için 14 gün cayma süresi olduğunu unutmayın.28 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre, konutta sözleşmeden cayma hakkı 14 gün olarak uygulanıyor. 14 günde alımdan vazgeçen tüketiciden herhangi bir ceza da alınmıyor.

14) Konutların fiyatları kadar aidatlarda can yakabiliyor.Yüksek aidat kredi kullanan ev sahipleri için büyük sorun yaratabiliyor.Bu nedenle ev almadan önce konutun aidat fiyatını öğrenmelisiniz.İnşaatı devam eden bir projede aidat bilgisi almak zor olabilir fakat projenin sosyal imkanlarını göz önüne alıp karşılaştırmalar yaparak aidat fiyatı hakkında çıkarımda bulunabilirsiniz.

Muhammed Karaalioglumuhammed@digiscores.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.