SON DAKİKA

Gayrimenkul Yatırımının Riskleri Nelerdir?

Bu haber 11 Ocak 2017 - 13:31 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

Her yatırımda olduğu gibi gayrimenkul yatırımının da kendi içinde riskleri vardır. Dükkân ya da mağaza satın alımlarında yatırım riskini azaltarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Ticari gayrimenkul yatırımı en ideal kazanç yöntemlerinden biridir. Prim yapan, değeri artan ve kira getirisi olan bu yöntem, bakım masrafı açısında da avantajlıdır. Kira getirisi konuta oranla çok daha yüksek olan ticari gayrimenkullerde stopajın kiracı tarafından ödeniyor olması da risklerin en aza indirgenmesini sağlar.

Gayrimenkulde En Önemli 3 Şey Nedir?

Bu sorunun cevabı kesin ve net olarak KONUMDUR. Bir dükkân ya da mağazanın en önemli değeri konumudur.

  • Nüfus yoğunluğu olan bir bölgede ve
  • Yaya yolu üzerinde olan bir dükkân her zaman için karlı bir yatırım aracıdır.

Bölgedeki gelir seviyesi de bu başlıklardan sonra gelir. Gelir artışı sağlayacak güncel yatırımlar ve altyapı projeleri mülkün değerini belli edecektir. İşyeri olarak projelendirilmiş ve iskânı olan bir dükkân hem kolay kiracı bulabilmek hem de hızlı bir şekilde elden çıkarmak için idealdir.

Bir dükkân ya da mağaza için cephe genişliği yani kısaca vitrin önemlidir. Vitrinler dükkânların tanıtım alanıdır. Cephesi geniş olan mağazalar uluslararası markalara da kolay bir şekilde kiralanabilir. Bahçe ve ön cephe gibi alanlar gayrimenkule değer katar. Kiracıları çekmek için ideal bir seçenek olan bu alanların kullanım hakkının kimde olduğu baştan belirlenmelidir.

Dükkân ya da mağazayı ziyaret edecek olan araçlı müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için özel otopark alanı bulunması gayrimenkulün değerini artırır. Son dönemlerde inşa edilmiş konutlar deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmek zorundadır. Yatırımınızı yapmadan önce bu konuyu da kontrolden geçirmelisiniz.

Kira Getirisi Ne Kadar?

Ticari gayrimenkule yönelenler için en önemli konu kira getirisidir. Özellikle büyükşehirlerde ticari gayrimenkullerin yatırım geri dönüş süresi konutlara oranla çok daha kısadır. Son dönemde ekonomide yaşanan yavaşlamayla birlikte kiralarda düşüşler yaşansa da ticari gayrimenkulde amortisman süresi 12 yıl civarındadır.

Bakım onarım masrafları; maliyet artıran unsurlar arasında sayılabilir. Ancak kiralama yapıldıktan sonra ilgili marka kendi ihtiyaçlarını karşılar. Kiralama süresi içinde oluşan bakım giderlerinin de kiracı tarafından yapılacak olması sürecin avantajlı kısmıdır.

  • Ticari bir gayrimenkulün getirisi aynı zamanda da değeridir.

Aynı lokasyonda yer alan benzer dükkânlar emsal teşkil edecek ve sizin de malınızın değerini belirleyecektir. Ticari gayrimenkulü aldıktan sonra ilgili belediyelere beyanda bulunmayı sakın unutmayın!

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.