SON DAKİKA

İmar Planı Nedir? Kaç Çeşit İmar Planı Vardır?

Bu haber 19 Nisan 2017 - 11:00 'de eklendi ve 726 kez görüntülendi.

İmar planı, imar uygulaması yapılacak yer hakkında detaylı bilgiler veren bir plan farklı bir açıklamayla da bir haritadır.

3194 sayılı imar kanununda bahsi geçen plan, nüfusu 10 bini geçmiş yerleşim birimlerinde zorunlu olarak yapılır. Ciddi bir çalışma gerektiren planın hazırlık aşamasında istatistiki bilgililere de yer verilir.

  • Plan sonucunda; imar uygulaması, adalar, yoğunluk düzeyleri ve yollar gibi çok önemli bilgiler netlik kazanır.  

Nüfusun 10 binin altında kaldığı beldeler için imar planının yapılıp yapılmayacağına belediye yetkilileri karar verir.

İmar Planı Çeşitleri

Nazım İmar Planı Nedir? Bölge veya çevre düzeni planlarına uygun olarak mevcut haritalar üzerinde, gelecekteki nüfus yoğunluklarını da dikkate alarak yapılan çalışmalara nazım imar planı adı verilir. Bu çalışmayla gerektiğinde yapı yoğunluğu, yerleşme alanlarının gelişimi, yön ve büyüklükleri, ulaşım sistemleri ve varsa problemlerinin çözümü gibi hususlara yer verilir. Detaylı bir şekilde hazırlanan rapor genel olarak 1/25.000 ölçekli olarak hazırlanır. Nazım İmar planları kentin gelecekte nasıl şekilleneceğini net bir şekilde ortaya koyar.

Belediye Meclisince onaylanarak yürürlüğe giren Nazım İmar planı Valilikler tarafından uygun görüldüğü takdirde onaylanarak yürürlüğe girer. Kesinleşen imar planlarının bir kopyası, Bakanlığa gönderilir.

Uygulama İmar Planı Nedir? Tasdikli mevcut haritalar üzerinde nazım imar planı esaslarına göre çizilen ve planlanan çalışmanın uygulama etaplarını gösteren 1/1000 ölçekli plandır.

Mevzi İmar Planı Nedir? Mevcut planların yerleşik nüfusa yetersiz kalması veya yeni yerleşim alanlarının kullanıma açılması gereğinde sınırların ilgili idare tarafından belirlenmesi halinde hazırlanan plandır. Yönetmeliğin plan yapım kurallarına uyularak hazırlanan çalışmada plan sınırları dışında kalan sosyal ve teknik altyapı ihtiyaçları da görülebilir.

Revizyon İmar Planı Nedir? Her tür ve ölçekteki planın ihtiyaca cevap vermemesi veya uygulamasının mümkün olmadığı hallerde revize plan devreye alınır. Planın tamamı veya plan ana kararlarını etkileyecek bir kısmının yenilenmesi sonucu elde edilen plan onaylanarak uygulamaya alınır.

  • Planlar, ilgili kurum ve kuruluşlarla ve plan kapsamındaki ilgili idarelerle işbirliği sağlanarak Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.

Bakanlığın plan yapım işini Bakanlıkça belirlenen planlama sınırı içerisinde kalan ilgili idarelere devretme hakkı vardır. Çevre düzeni planları Bakanlıkça onaylanarak yürürlüğe girer.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.