SON DAKİKA

İskân Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu haber 21 Nisan 2017 - 9:10 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.

Usulüne uygun olarak inşa edilen ve oturulabilir olduğu kesinleşen binalar için İmar Müdürlüğü tarafından iskân belgesi verilir.

İskân belgesi aynı zamanda yapının kullanma iznidir. Normal şartlar altında iskânı olmayan binaya belediye hizmetleri verilmez. Elektrik ve suyun bağlanmadığı alanda yaşam gerçekleşemez.

Arsanın inşaat için müteahhide verilmesi halinde; hazırlanacak sözleşmede binanın belediye şartlarına uygun olarak yapılması görevi müteahhide devredilmiş olur. Bu aşamada onaylanan projeye aykırı eklemeler yapılırsa veya bina imar planına göre inşa edilmezse binanın iskân almasına imkân yoktur.

  • Bu durumda elektrik ve su gibi abonelikler şantiye tarifesi üzerinden pahalı olarak ölçümlenir.

Bir binanın iskânının olmaması ileri tarihlerde de büyük sorunlara yol açar. Özellikle iş yerleri iskânı olmayan binalarda kiralama yapmak istemez. Evin satılması aşamasında banka kredisi verilmez. Dairenin kat irtifakı tapusu, bağımsız kat mülkiyeti tapusuna dönüştürülemez.

İskân Başvuru Sürecinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İskân başvurusu yapılabilmesi için inşaat ruhsatının alınmış olması gerekir. İnşaat ruhsatı alındıktan sonraki 2 sene içinde inşaata başlanmış olması ve en geç 5 sene içinde inşaatın tamamlanmış olması şartı aranır. Başvuru için gerekli evraklar ilgili belediyelere göre değişiklik gösterebilir. Vatandaşlar en doğru bilgileri İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden edinebilir.

Belediyeye Başvuru; İskân başvurusu için ilk adım inşaatı yapan müteahhit, inşaatın sahibi veya noterden yetki verdiği kişinin bir dilekçeyle inşaatın bağlı bulunduğu belediyeye başvurmasıdır. Dilekçenin verilmesini takiben belediye tarafından görevlendirilen teknik ekip 30 gün içinde binaya gelerek uygunluk kontrollerini yapar.

Alınması Gereken Teknik Raporlar; binanın onaylanmış projeye uygun olması halinde ilgili belediye bölgenin elektrik, telekomünikasyon ve İtfaiye Müdürlükleri gibi kurumlarından teknik onaylı raporları ve yapılan binanın onaylanan projeye uygun olarak yapıldığını gösteren noter onaylı taahhütnameyi ister.

Belediyenin Yapması Gerekenler; Müteahhit veya inşaat sahibi istenen teknik raporları belediyeye teslim ettikten sonra belediyede ilgili bölüm bu raporları inceler ve bina için Genel İskân Raporu hazırlanır. Bu rapor aynı zamanda binanın oturulabilir olduğunu da gösterir.

Genel İskân Raporu’ndan sonra kat malikleri; 3 adet tapu fotokopisi ve Genel İskân Raporu fotokopisiyle birlikte, Belediye İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni Amirliği’ne giderek iskân harcı, emlak vergisi ve ilgili katılım paylarını ödeyerek bağımsız iskân belgelerini alır.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.