SON DAKİKA

Kentsel Dönüşüm Danışmanı Ne İş Yapar?

Bu haber 18 Nisan 2017 - 14:08 'de eklendi ve 710 kez görüntülendi.

Deprem bölgesi olan ülkemizde 2012 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında çıkan kanunla birlikte kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılmıştır.

Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte proje süreçlerinin takibi ve işlemlerin yapılması ile ilgili hizmet veren kentsel dönüşüm danışmanı” iş kolu ortaya çıkmıştır. Kentsel dönüşüm danışmanlarının görevleri arasında;

  • Kat maliklerinin veya kiracılarının yeni yasa kapsamında yenilecek binalarla ilgili teknik ve hukuki bilgi açıklarının kapatılması,
  • Müteahhitlerin kat malikleri aleyhine sözleşmeler yapma ihtimaline karşılık kişilerin haklarının korunmasının sağlanması yer alır.

Kentsel dönüşüm projelerinde danışman olarak çalışan kişilerin kat maliklerinin haklarını savunması ve kişilerin aleyhinde işlem yapılmasını önlemesi gerekir.

Kentsel Dönüşüm Danışmanı İle Çalışmanın Sağlayacağı Faydalar

Kentsel dönüşüm danışmanı olarak hizmet veren pek çok kişi veya kurumsal firma bulunur.

  • Emlak ofisleri,
  • Denetçi kuruluşlar,
  • Danışmanlık firmaları,
  • Avukatlar,
  • Mimarlar,
  • Lisanslı mühendislik kuruluşları danışman olarak hizmet verebilir.

Kentsel dönüşüm danışmanı olarak hizmet veren kişiler ya da kurumsal firmalar, gerekli durumlarda ek destek alarak kişilerin haklarını en iyi şekilde koruyabilirler. Kentsel dönüşüm danışmanıyla çalışmaya başlayan kişiler; hukuki konulardan gayrimenkul değerlemeye, mimarlıktan imar hukukuna kadar farklı alanlarda ihtiyaç duyacakları hizmet alabilirler.

Kentsel Dönüşüm Danışmanı Hizmete Ne Zaman Başlamalıdır?

Danışmanlık hizmeti almak için herhangi bir sorunla karşılaşılması beklenmemelidir. İşin başında bu hizmeti alarak uzun vadede daha etkili bir kentsel dönüşüm çalışması süreci içerisine girilmelidir. Kentsel dönüşüm için yapılan başvuruyla birlikte kentsel dönüşüm danışmanıyla çalışılarak en yüksek verim kısa vadede sağlanabilir. Kentsel dönüşüm projelerinin her aşamasında farklı danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyulabilir.

Hukuksal Süreçlerde Kentsel Dönüşüm Danışmanının Rolü

Hukuksal süreçlerde etkili rol oynayan kentsel dönüşüm danışmanları bilgi birikimleri ve deneyimleri sayesinde projelendirme aşamasından müteahhitle anlaşma sürecine, müteahhit payının hesaplanmasından idari işlemlerin gerçekleştirilmesine kadar farklı alanlarda hizmet verir.

  • Kentsel dönüşüm projelerinde en büyük sorunların genellikle anahtar teslimde ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Kentsel dönüşüm danışmanıyla çalışarak muhtemel sorunların önüne geçilebilir.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.