SON DAKİKA

Kentsel Dönüşüm Hakkında Merak Edilenler

Bu haber 29 Nisan 2017 - 11:04 'de eklendi ve 7157 kez görüntülendi.

Kentsel Dönüşüm Türkiye’de çarpık yapılaşmanın fiziksel ve sosyal bozulmaların çözümü olarak görülmektedir.

Kavram, kentsel planlamanın gecikmiş hali olarak kullanılmaktadır.

Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla şehirde yaşayanların güvenliği ve konforu hedeflenmektedir. Olumsuz örneklerin ortadan kaldırıldığı çalışmalar esnasında şehirlerin sürdürülebilirliği ve sosyal açıdan yaşana bilirliği de bir nevi elden geçirilmektedir.

         İşlevsiz Alanların Yenilenmesi

Şehirlerde sorunlu olarak görülen bölgelerin yeniden düzenlenmesine imkân veren çalışmalar;

  • Kaliteli bir yaşamın,
  • Çağdaş ve yeni şehirlerin ve
  • Güvenli bir geleceğin temelini atmaktadır.

Ülkemizde son 5 yıl içinde başlayan çalışmalar Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça geridedir.

Kentler İnsanlar Gibidir

Aynı insanlar gibi yaşayan, büyüyen, gelişen ve değişen şehirler zaman içinde yenilenmeye ihtiyaç duyar. Kentler büyürken bozulur ve nüfus yoğunluğunu taşıyamaz hale gelir. Yaşanacak değişimin önceden planlanması ve üretilecek projelerin doğru bir şekilde hayata geçirilmesi kentsel dönüşümün başarısını ortaya koyar.

Kentsel tasarım projeleri, kent estetiğine uygun olarak yeni yaşam alanlarının yaratılmasını sağlar. Tehlike arz eden ve ekonomik ömrünü tamamlamış binalardaki yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan çalışmalar, ekonomik kazanç sağlama hedefiyle bazen istenen sonuca ulaşılmasının önüne engel teşkil eder. Kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarıyla bir kentin dokusunu bozan alanlardaki sıkıntıların giderilmesi söz konusu olabilir.

  • Kentsel dönüşümün ülkemizdeki en yaygın kullanımı gecekondu alanlarının yeniden yapılanmasıdır.

Kentsel dönüşüm türleri yapılış biçimleri temel alarak 4 ana grupta değerlendirilebilir. Yeniden yapılanma, rehabilitasyon, entegrasyon ve yeniden canlandırma süreci şehirlerin kimlikleri üzerinde de etkili olur.

Kentsel dönüşümle ilgili en çok merak edilen konuların başında hak sahiplerine verilen kira yardımı gelmektedir.  Anlaşmayla tahliye edilen yapılardaki hak sahiplerine öncelikli olarak geçici konut ve işyeri tahsis edilmesi istenir. Bu şartın sağlanamaması halinde sözleşmeye esas olacak şekilde kira yardımı yapılır. Kira yardımına konu olan tutar her yıl ilgili kurumlarca belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.

Kentsel Dönüşümün Avantajları ve Dezavantajları

Denetimsiz ve plansız yapıların yerini modern binalara bıraktığı çalışmalar sırasında genişletilemeyen ve yeniden üretilemeyen arazilerde de verimli bir kullanım sağlanır. Mevcut yaşam tarzlarının değişmesi ve alışkanlıklardan vazgeçilmesi belli bir kesimin yıllarca yaşadığı yerden göç etmek zorunda kalmasına neden olur.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.