SON DAKİKA

Kira Geliri Olana Yeni Vergi Düzenlemesi

Bu haber 09 Ocak 2017 - 15:27 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.

Kira geliri 3.900 TL’den fazla olan vergi verecek! Vergi kanunlarında yer alan rakamsal değerler bir önceki yıla göre yeniden değerlendirilerek vergiye tabi tutuluyor. 2017 yılı için uygulanacak olan rakamlar Maliye Bakanlığı tarafından belirlendi.

2016 yılında 3 bin 800 TL olarak belirlenen konut kira geliri vergi tutarı 2017 yılı için 3 bin 900 TL olarak güncellendi. Konut kira geliri bu rakamın altına kalan mükellefler beyanname vermeyecek ve vergi ödemeyecek. Ancak belirlenmiş rakamı aşan kira geliri olanlar giderler sonrasında kalan kısımdan gelir vergisi ödeyecek.

            Konutunu Satanlar İçin Gelir Vergisi Şartları

Satın alma veya takas yoluyla elde edilen gayrimenkullerin 5 yıl içinde satılması halinde elde edilecek kazançlar vergiye tabi tutuluyor. 2017 yılında satılacak olan her türlü gayrimenkulden elde edilmiş olan kazancın 11 bin TL’si gelir vergisinin dışında tutulacak. Satıştan elde edilecek kazancın 11 bin TL’yi aşması halindeyse beyanname verilecek.

Amortismana tabi tutulmadan doğrudan gider olarak yazılacak demirbaşlar için belirlenen rakam 900 TL olarak belirlendi. Esnaf ve ticari şirketler 900 TL’ye kadar yaptıkları demirbaş alımlarında amortismana tabi tutulmadan tek seferde masraf yazabilecek.

         Mirasçılar İçin Belirlenen Vergi İstisnası

Ölüm halinde eş ve çocuklara intikal eden miras sebebiyle her bir pay sahibine tanınan vergi istisnası tutarı 2017 yılı için 176 bin 600 TL olarak belirlendi. Miras payının belirlenen tutarı için veraset ve intikal vergisi ödenmeyecek. Bu rakam 2016 yılında 170 bin 086 TL olarak uygulanıyordu.

Ölen kişinin torunu yoksa ve miras sadece eşe kalıyorsa o zaman vergi istisna tutarı 353 bin 417 TL olarak uygulanacak. Hibe ya da hediye olarak intikal etmiş para ya da mal üzerinden kazanılan ikramiyelerdeyse 4 bin 068 TL’lik kısım vergiden istisna tutulacak.

Vergi istisnası;vergiye tabi tutulması gereken bir gelirin tümünün ya da belirlenmiş kısmının vergiden muaf tutulması hali olarak açıklanabilir. Vergi muafiyeti kişi veya gruplara uygulanırken istisna tutulan kısım vergi konusu ile ilişkilendirilir. İstisna geçici olabileceği gibi belli bir zamanı da kapsayabilir. Muafiyet ise tamamen uygulama dışı bırakılma anlamına gelir.

Bu sene Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmış olan rakamlara göre işlemler her vergi mükellefini ilgilendirecek şekilde düzenlenmiştir. Bakanlar Kurulu tarafından vergi muafiyeti hakkı tanınmış vakıfların listesi de yine ilgili kurum tarafından belirlenmekte ve güncellenmektedir.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.