SON DAKİKA

Konut Kredisi Veren Bankalar Hangi Sigortaları İster?

Bu haber 18 Nisan 2017 - 14:08 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

Yeni tüketici kanunuyla konut kredisinde yaptırılan sigortalarda tüketicinin de söz sahibi olması sağlanmıştır.

Kredi başvurusu sırasında yaptırılması istenilen sigorta hizmetleri tüketicinin istediği kuruluştan temin edilebilir. Bir kısmı zorunlu bir kısmı da isteğe bağlı olan sigortalardaki yeni yasal değişiklik tüketici için de önemli bir alternatif yaramıştır. Konut kredisi alınırken istenen sigortalar arasında;

  • Konut sigortası,
  • Zorunlu deprem sigortası,
  • Hayat sigortası ve
  • Bireysel emeklilik sigortası sayılabilir.

Konut Sigortası

Evin; yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alınmasını sağlayan sigorta çeşidi olan Konut Sigortası, bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu olarak yenilenmesi istenen bir işlemdir. Fiyatı yıllık olarak tahsil edilir. Yapılan konut sigortasıyla birlikte banka, kredinin geri ödemesi boyunca evde meydana gelebilecek hasarları da teminat altına alır. Konut sigortasının karşılamadığı durumlar arasında sigorta şirketine ve poliçeye göre değişiklikler görülebilir.

Zorunlu Deprem Sigortası

Kanuni olarak zorunlu tutulan bu sigorta türü; konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı dikkate alınarak hazırlanır. Belirlenen metrekare fiyat, konutun brüt metrekaresi ile çarpılır ve sigorta bedeli bulunur. Her yıl güncellenen bedel ödenerek sigorta yenilenir. DASK, Zorunlu Deprem Sigortasıyla beraber deprem ve deprem sonucu meydana gelen maddi zararları poliçede belirlenen limitler dâhilinde karşılar. DASK tarafından karşılanacak azami teminat tutarı bütün yapı tipleri için 150 bin TL’dir.

Hayat Sigortası

Bazı bankalarda zorunlu tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcu faiziyle birlikte karşılamak için yapılır. Bu seçeneğin konut kredisi için zorunlu tutulmadığı bankalarda da müşteriler hayat sigortasına yönlendirilir. Hayat sigortasında yaş sınırı maksimum 70 ile 75 arasında değişir. Bu sınır bankanın konut kredisi kullandırırken belirlediği üst yaş sınırıyla aynıdır.

Bireysel Emeklilik Sigortası

Hayat sigortasını zorunlu tutmayan bankalar müşterilerine BES’i alternatif olarak önerir. Konut kredisi ürününde bu seçeneği değerlendiren müşterilere bankalar faiz veya masraf indirimi yapabilir. Zorunlu olarak istenen Konut Sigortası ve DASK’ın dışında kalan seçenekler indirimli kredi kullanmak için tercih edilebilir. Yapılan sigortalar boşa harcanan para olarak görülmemelidir. Sigortalar kredi çeken tüketicileri ve konutu teminat altına alarak korur.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.