SON DAKİKA

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Bu haber 07 Ağustos 2017 - 22:31 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

Kredi notu; bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler için oldukça önem kazanan konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kredi notu ne zaman yenilenir gibi sorularla sıklıkla karşılaşılmaya başlanmasının altında yatan en önemli nedenlerden biri de; konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ve bu yolla ev sahibi olmak isteyen kişilerin sayısının artmasıdır. Konut kredisi kullanmak amacıyla bankalara başvuru yapma hazırlığında olan kişilerin; gecikmiş kredi borçlarını ödeyerek ve kredi notlarını yükseltmeye çalıştıkları görülmektedir. Kredi notunun yükselebilmesi için; gecikmede olan borçların ödenmesi gerektiği gibi; mevcut durumda aşırı derecede borçlu olmamakta gerekmektedir. Tüm bunlar kişilerin kredi notları üzerinde etkili olan konular olarak önem kazanmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Konut kredisi başvurusu öncesinde kredini notunu yükselterek avantaj kazanmak isteyen kişiler için verilebilecek ilk önerilerden birisi; kredi notunun düşmesine neden olan ödeme gecikmelerinin giderilmesidir. Hâlihazırda vade tarihi geçmiş bir kredi ödemesi var ise en kısa zamanda bu borcun kapatılması gerekmektedir. Ayrıca borç / gelir oranına bakıldığında aylık kredi, kredi kartı ödemesi gibi ödemelerin aylık net gelir içindeki oranı yüksek ise; bu durum da kredi notunun düşmesine neden olabilmektedir. Bu tür sorunların çözümü için; devam eden kredilerle ilgili yapılandırmaya gidilerek vadenin uzatılması ve aylık taksit tutarlarının düşürülmesi önerilebilir. Böylece borç / gelir oranı bankaların arzu ettikleri dengeye gelerek kredi notunun da yükselmesi sağlanabilecektir. Kredi notu bankalardan kredi onayının çıkmasına engel olacak kadar düşük olanların, kredi notlarını yükseltene kadar herhangi bir kredi başvurusunda bulunmamaları da kredi notunun daha hızlı yükselmesinde etkili olacaktır.

Kredi Notu Güncelleme Sıklığı Nedir?

Kredi notu, Kedi Kayıt Bürosu’nda finansal tüketicilerin ödeme performanslarına ilişkin bilgilerin toplanması ve analiz edilmesiyle elde edilen bir puandır. Bankalar, aylık kredi taksitlerinde gecikme yaşayan müşterileri ile ilgili Kredi Kayıt Merkezi’ne bilgi vermektedirler. Aylık kredi taksitinin birkaç gün gecikmesi bile Kredi Kayıt Merkezi tarafından bir dönemlik gecikme olarak değerlendirilmekte ve yapılan ödeme ancak bir sonraki dönemde kredi notuna yansıtılmaktadır. Kredi notu ne zaman yenilenir konusunda; kişilerin aylık taksitlerini ödeme tarihlerine göre dönemlik olarak yenilendiği söylenebilir.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.