SON DAKİKA

Kredi Notu Orta Riskli

Bu haber 08 Ağustos 2017 - 22:16 'de eklendi ve 711 kez görüntülendi.

Kredi notu konusunda merak edilenler he geçen gün artarken; özellikle konut kredisi başvurusu için hazırlanan kişiler kedi notlarını yükseltmenin yolunu aramaya başladılar.

Kredi notu, finansal tüketicilerin kullandıkları finansal ürünler ile ilgili ödeme performanslarını gösteren kişiye özel bir puandır ve puanlama 1 – 1900 arasında yapılırken 700 – 1099 arası puana sahip olanlar kredi notu orta riskli olarak anılmaktadırlar. Konut kredisi başvurularında, kredi notunun yüksek olması sonucun olumlu çıkması açısından büyük önem taşımaktadırlar. Kredi notu 1500 – 1900 arasında olan kişiler kredi taksitlerini ödeme konusunda güvenilir bir profil sergilediklerinden; diğer şartların da uygun olması durumunda kredi başvuruları genellikle olumlu sonuçlanmaktadır. Az riskli ve orta riskli gruba girenlerin başvurularının değerlendirilmesinde ise farklı kriterlerin de kullanılması gerekmektedir.

Kredi Notu Orta Riskli Olanlar Konut Kredisi Kullanabilirler mi?

Kredi notu 700 ile 1099 arasında değişen kişiler bankalar tarafından orta riskli olarak değerlendirilmekte ve konut kredisi başvurularında başvuru sahibinin gelir durumu, mesleği, iş sürekliliği ve borç gelir oranı gibi konular da değerlendirmeye alınmaktadır. Bankaların kredi notları ile ilgili uygulamalarının değişkenlik göstermesi nedeniyle, tüm bu değerlendirmeler de konut kredisi kullanmak için yeterli olmayabilmektedir. Bazı bankalar, üstlendikleri risk seviyesini yüksek tutarak kredi notu orta riskli olan kişilere de kredi kullandırma yoluna giderken bankaların büyük bir kısmının bundan sakındıkları görülmektedir. Orta riskli grupta yer alan kişilere konut kredisi kullandırma yoluna giden bankaların da ek teminat ya da kefil isteyecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olan kişilerin; kredi notlarını yükseltebilmeleri için, öncelikli olarak gecikmeye düşen kredi taksitlerinin tamamını kapatmaları ve deva eden taksitleri de; düzenli olarak ödemeye özen göstermeleri gerekmektedir. Gecikmedeki borçların ödenmesinin dışında; eğer aşırı borçluluk durumu var ise; gerekirse yapılandırmaya gidilerek ödemelerin düzenlenmesi de kredi notunun yükseltilebilmesi açısından önemlidir. Kredi notu orta riskli ya da az riskli gruptaki kişiler, kredi notları yükselene kadar bankalara kredi başvurusu yapmaktan kaçınarak da; kredi notlarını yükseltmek konusunda olumlu adım atabilmektedirler.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.