SON DAKİKA

Note Yapı’dan göz kamaştıran Note 27 Projesi

Bu haber 08 Ekim 2018 - 16:55 'de eklendi ve 7161 kez görüntülendi.

Note Yapı

Note Yapı’dan göz kamaştıran Note 27 Projesi Geliyor!

Note Yapı Türkiye’de ve dünyanın farklı noktalarında gayrimenkul üretimine devam edecek.

Note Yapı Y.K.B. Mustafa Tekelioğlu ile sektörü konuştuk. Tekelioğlu, Sektörün içinde bulunduğu dar boğazdan çıkacağını ifade etti. Antalya’da yer alan Note 27 projesi hakkında da bilgiler verdi.

Note Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tekelioğlu, Projemlak’a özel açıklamalarda bulundu. Tekelioğlu Konut sektörünün içinde bulunduğu zor durumdan çıkacağını düşündüğünü belirtti. Konut almak isteyen vatandaşlarada tavsiyelerde bulundu. Bu dönemdeki gayrimenkul fiyatlarının en dip noktada olduğunu söyledi. Tekelioğlu, sermayesi olanları paralarını faizde tutmak yerine konut yatırımı yapmaya çağırdı.

Antalya Konyaaltı bölgesinde yer alan Note 27 projesinden de söz ettik. Tekelioğlu, daireleri adeta kendileri oturacakmış gibi tasarladıklarını söyledi. Projenin, spordan kültüre, güvenlikten sağlığa kadar birçok farklı artısı bulunuyor. 27 projesinde fiyatlar 300 ile 500 bin lira arasında değişiyor.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

İsmim Mustafa Tekelioğlu. 1975 Kayseri doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Kayseri’de tamamladım. Üniversite ve yüksek lisansta ağırlıklı olarak yurt dışındaki üniversitelerde okudum. Uluslararası şirketlerde bir dönem yöneticilik yaptım. 2004 yılında Antalya’da ticari hayatımıza başlamış olduk. Bir dönem turizm yaptım. 2010 yılından sonra da inşaat sektörüne girmiş olduk.

Note Yapı’dan da kısaca söz edebilir misiniz?

Note Yapı 2 milyon TL sermaye ile 2010 yılında kuruldu. Antalya’da yaşayan ve yurtdışından gelen kişileri hedefledik. Daha sonra yurt dışında AVM’ler yaptık. Son dönemlerde gayrimenkul yatırımı karşılığında T.C. vatandaşlık hakkı verilmesi sözkonusu. Bu nedenlede ciddi bir talep artışı oldu.

Note Yapı şimdiye kadar hangi projelere imza attı?

Note Yapı Antalya Konyaaltı bölgesinde 1+1 ve 2+1 daireler üretiyor. Yurtdışından gelenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak lüks rezidanslar inşa ettik. Bundan sonrada üretmeye devam edeceğiz. Son dönemde Antalya’da da kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Bu kapsamda da Note 27 adlı bir projemiz var.

Note 27 hakkında neler söylemek istersiniz?

Note 27 projesi inşaat sektörünün sıkıntılı olduğu bir dönemde devreye girdi. Türkiye’deki konut alıcılarında bütçelerin 300-500bin lira aralığında olduğunu gördük. Bu nedenle Note 27’yi bu şekilde fiyatlandırdık.

Note 27 projesi ödüllü mimarlar tarafından tasarlandı. Antalya’nın en güzel projelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. 13.400 metrekarelik alanda 6 bloktan oluşan bir proje. 2+1 ve 3+1 dairelerimiz var. Havalimanına ve AVM’lere ayrıca hastanelerede çok yakın. Yerli ve yabancı yatırımcıya hitap ediyor. Bölgenin en büyük projelerinden biridir. Proje, bir kentsel dönüşüm çalışması olarak ortaya çıktı.

Fiyat aralıklarınız nedir?

Note 27’de dairelerimiz 2+1 ve 3+1 olarak tasarlandı. Yüzme havuzları, tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları bulunuyor. Yürüme alanları, sohbet alanları ve güvenliği bulunuyor. Ayrıca çocukların mahalle kültürüyle büyüyebilecekleri bir site olarak tasarlandı. Fiyatlarımız 300 ile 500 bin lira aralığında. Taleplere göre ilerleyen dönemde fiyatların artması söz konusu olabilir. Projemizi ise 2020 Aralık ayında bitirmeyi planlıyoruz.

Satış ve pazarlama için planınız nedir?

Kentsel dönüşüm projesi olduğu için 250 dairenin yaklaşık 125-130 tanesi satıldı. Genelde orada yaşayan insanların aldığı bir projeydi. Biz bunu kısıtladık. Sektörün içinde bulunduğu dar boğazdan dolayı yurt dışındanda talep çok. Bizlerde yatırım düşünen Avrupa’daki Türklere satış yapmayı planlamaktayız.

Konkordato ilan eden firmaların sayısı her geçen gün artıyor.
Bu dönemde yatırım yapmayı risk olarak değerlendiriyor musunuz?

Bütün ticaretin temelinde risk eşittir kârlılık vardır. Birileri için risk varsa birileri için de kârlılık söz konusudur. Ayrıca biz bu projede bankacılık sisteminde yokuz. Bu projeyle ilgili sermaye yapımız oturtulmuş durumda. Bağlantılarımız yapılmış olup fiyatları sabitlenmiş durumda. Hedef kitlemiz Euro olduğu için oradan gelecek olan satış rakamlarının çoğu Dolar ve Euro bazında. Bu durum imalat planımızı değiştirmeyecek. Bu noktada biz kendi adımıza risk görmüyoruz. Bunu bir fırsat olarak düşünüyoruz. Eskiden 30-40 bin Euro’ya konut almak hayalken şimdi mümkün. Elinde dövizi olan insanlar bu durumu değerlendirmeli.

İnşaat sektörünün en önemli problemi sizce nedir?

Şuanda imalat bitiş fiyatlarını bilemiyoruz. Çünkü diğer sektörlerde olduğu gibi bugün aldığınız malı piyasaya süremiyorsunuz. Projenin büyüklüğüne göre 2 yıla varan bir süreç sözkonusu. Şu andaki enflasyon ve belirsizlikte 2 yıl sonraki maliyetleri göremiyoruz. Bu durum bizim için en büyük sıkıntı. Ayrıca yüksek faiz riski de durumu olumsuz etkiliyor. Biz bunu da kendi bünyemizde kampanyaya dönüştürdük. 36 ay sıfır komisyon ve faizsiz esnek ödeme planlarıyla çözmeye çabalıyoruz.

Note yapı olarak yeni projeleriniz olacak mı?

Note 27, Note 07 olarak iki etaptan oluşan bir projemiz var. Birinci etabı 2019 yılı içinde bitirmeyi planlıyoruz. Note 07’ye 2019’un sonunda başlayacağız. Bu projede 200 daire ve 14 ticari alan yer alacak. Arkasından kentsel dönüşüm hisselerini topladığımız 500 dairelik bir projemiz var. Bu projemizi 2020’nin sonu gibi tamamlamayı planlıyoruz.

İlk çıkış noktamız yabancılara gayrimenkul satmaktı. Antalya hem yaşanılacak bir yer. Hem de turizmin başkenti konumunda. Bu durum bizi bu noktaya çekti. Bunun faydasını da şu anda görüyoruz. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde oturup beklemek yerine dünyanın her yerinde aktifiz. “Antalya’dan proje alır mısınız?” dediğimizde ilgi görüyoruz.

Note Yapı’yı diğer inşaat ve gayrimenkul şirketlerinden ayıran özellikler neler?

Öncelikle kârlılıktan ziyade kendimiz oturacakmışız gibi düşünüyoruz. Daireleri böyle tasarlıyoruz. “Ben yatırımcı olsam bu evi alır mıyım?” diye düşünüyoruz. Hesaplamaları yaparken; tuğla, beton, demir, işçilik eşittir daire fiyatı olarak hesaplamadık. Daha ziyade çevreci ve yeni teknolojileri tasarlayan bir yapımız var. Dünyanın birçok ülkesini gezerek pazarlama yaptık. Oradaki güzellikleri de alıp kendimize katıyoruz. Bu çerçevede sürekli gelişen ve modernleşen konut üretim sürecimiz var. Ayrıca projelerimiz birbirinin kopyası değil. Sürekli değişen ve yeni projelerle yenilikler katan bakış açımız mevcut.

Gayrimenkul şirketlerinin devletten beklentileri nedir?

Devletimizin son günlerde inşaat sektörüne ciddi katkıları var. KDV iadelerinde yardımcı olunuyor. Bürokrasi biraz daha azaldı. Eximbank’tan faydalanabiliyor olmamız da önemli. Bunlardan daha önemlisi büyük projeler ve markalı projeler üretmemiz. Bunların yanında arsa sahiplerinden kaynaklanan sıkıntılar yaşanıyor. Ayrıca bazı mevzuatlarda çok uzun. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinde bu sıkıntılar yaşanıyor. Bu tarz bürokrasilerin çözülmesini bekliyoruz. Yapı denetim sistemi arsa sahibinin inisiyatifine bırakılmamalı. Gerçek manada bir denetimleme şeklinde yapılması taleplerimiz arasında…

konut almak isteyen vatandaşlarımıza ne tavsiye edersiniz?

Hem ülke hem de sektör olarak zor günler geçiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük krizlerden birisini yaşıyor. Krizlerde birileri kaybederken birileri de kazanmıştır.
Günümüzde konut sektöründeki fiyatların en dip noktada olduğu görüyoruz. Sermayesi olanlar paralarını faizde tutmamalı. Onların konut almalarını tavsiye ediyoruz. Konut fiyatlarındaki bu değişenin birkaç yıl içinde dengeyi bulacağını düşünüyoruz. 1milyon lirası olan, parasını bankaya koysa aylık 24bin lira faiz alabiliyor.

Ama bu insan bize şunu diyebilir. “Ben sizden 1 milyon liralık daire alsam bu kazancı sağlayabilecek miyim.?” Biz de şunu diyoruz.: Bir yılın sonuna geldiğinizde bankadaki paranız 1 milyon 250 bin lira olacak belki. Ama bir yıl önce bizden 1milyon liraya iki daire alabilecekken. Artık bunu alamıyor olacaksınız. Çünkü paranın alım gücü kalmayacak. Şuanda müteahhitlerin, satıcıların ihtiyacı olan bir dönem. İnşaat sektörü şanda kârlılıktan feragat ediyor. Bir çoğu ayakta kalma çabasında. Bu da konut alacaklar için önemli bir fırsat.

İnci Tayyarinci@projelansman.com
Eskişehir Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık Bölümü Mezunu. Proje Lansman Genel Yayın Yönetmeni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.