SON DAKİKA

Ortak Gayrimenkul Ortak Kazanç Anlamına Gelir mi?

Bu haber 09 Ocak 2017 - 13:17 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

Ortak gayrimenkul alımı birçok yatırımcı tarafından tercih edilmeyen bir yatırım şeklidir. Bunun en önemli nedeni, ülkemizdeki ortaklıkların genelde uzun vadeli olamayışıdır. Şirket veya gayrimenkul ortaklıklarıyla ilgili hem yakın çevremizden hem de basından çok sayıda olumsuz habere tanık olunduğundan ortak yatırıma genelde pek sıcak bakılmaz.

Gayrimenkul ortaklıkları bazen isteyerek, bazen de istemeyerek oluşan durumlardır. Sınırlı sermayelerle ortak gayrimenkul yatırımı yapmayı tercih edenler bilerek ve isteyerek ortak bir gayrimenkule sahip olurlar. Veraset yoluyla ortak bir gayrimenkule sahip olanlar için ise bu durum bir zorunluluktur.

Ortak Gayrimenkullerin Avantajları Yanında Dezavantajları da Vardır

En önemli avantajı sınırlı sermaye ile getiri potansiyeli büyük bir yatırım yapılabilmesidir. Aynı durum veraset yoluyla edinilen gayrimenkuller için de geçerlidir. Küçük ve getiri potansiyeli düşük bir gayrimenkule tek başına sahip olmaktansa, daha büyük ve getiri potansiyeli yüksek bir gayrimenkule sahip olmak her zaman daha avantajlıdır. Avantaj olarak görünen durumun dezavantaja dönmesi ise ortaya çıkan anlaşmazlıklar sonucunda görülür. Ortak gayrimenkullerin değerleme zamanı geldiğinde tüm ortaklar aynı fikirde olmayabilirler. Bazen ortaklardan biri gayrimenkulü satmak ister, diğerleri satmak istemez. Veya çoğunluk satmak isterken bir kişi satmak istemeyebilir. Bu gibi sorunlu durumların çözümü karşılıklı anlayış yoluyla çözümlenemediği takdirde mahkemeler yoluyla çözüme kavuşturulur ve yatırımcıların zarar görmesi engellenir.

Mahkeme yoluyla olan çözüm kısa sürede gerçekleşmediğinden, bazen yatırımın değerleme fırsatı kaçar ve herkes kayba uğrar. Örneğin çok ortaklı bir arsa için bir alıcı çıkar, ortaklar anlaşamaz ise alıcı başka bir arsa bulur ve yatırımı nakde dönüştürme fırsatı kaçar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ortak yatırım yapmayı düşünenlerin birbirlerini çok iyi tanımadıkları sürece bu tür bir yatırıma girişmemeleri tavsiye edilir.

         Ortak Gayrimenkul Yatırımında Kredi Seçenekleri

Ortak gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin yeterli nakit paraları olmaması durumunda bankalara başvurarak kredi alma imkânları da vardır. Ortak kredi için başvuran tüm kişilerin kredi notlarının iyi olması ve alınacak gayrimenkuldeki pay oranlarının net bir şekilde belli olması gerekir. Banka hem alınacak gayrimenkulün değerini uzman aracılığıyla tespit eder, hem de tüm ortakları kredi verilebilirlik açısından değerlendirir. Ortakların tamamının kredi notunun uygun olması durumunda, ortak gayrimenkul için kredi verilir, fakat genelde tüm ortakların birbirlerine kefil olmaları da istenir. Böylece ortaklardan birinin kredi taksitlerini ödeyememesi durumunda, kefil olan diğer ortakların kredi taksitlerini ödemesi sağlanmış olur.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.