SON DAKİKA

Sarıyer Belediye Meclisinden Çıkan Karara Göre 700 Gecekonduya Tapu Verilecek

Bu haber 09 Ocak 2017 - 20:02 'de eklendi ve 716 kez görüntülendi.

Emirgan Mahallesi’nde yer alan 951 No’lu adada yer alan 700 gecekonduya tapu verilmesi kararı alındı. Sarıyer Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan karar vatandaşın mağduriyetini ortadan kaldırdı.

Sarıyer Belediye Meclisi, Emirgan Mahallesi’nde yaşayan 700 konuta tapu verilmesi kararının altına imza attı. Mülkü hazineye ait olan 951 No’lu adada yer alan yaklaşık 159 dönümlük alanın imar ıslah planında yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından kentsel dönüşüm çalışmaları öncesinde vatandaşa tapuları dağıtılacak.

         Belediye Meclisinde Karar Oybirliğiyle Alındı

Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan karar sonucu gecekondulara tapu dağıtılması kararlaştırıldı. Yapılan düzenleme çalışmaları ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gönderildi. İBB Meclisinden çıkacak karara göre 2981 Sayılı Kanun dâhilinde tapu tahsis belgeleri tapuya dönüştürülecek. Yasal çerçeveler dâhilinde sürdürülen çalışmalar sonucunda verilen karar İBB’den gelecek cevaba göre sürdürülecek.

Sarıyer Belediyesi imar ıslah çalışmalarını sürdürürken yetkili kurumlardan da görüş aldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı, çalışma yapılan alanda gerekli incelemelerde bulundu. 2960 sayılı Boğaziçi Koruma Kanunu gereğince çalışmaların herhangi bir sıkıntı yaratmayacağına karar veren yetkililer görüşlerini Sarıyer Belediyesi’yle paylaştı.

Sarıyer’in CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptıkları çalışmaların yasalar çerçevesinde sürdürüldüğünün altını çizdi. Oybirliğiyle çıkan kararın İBB’den onaylanma zorunluluğu içinde olması sürecin biraz daha uzun sürmesine neden oluyor.

         Riskli Alan Kararı Yayınlandı

İstanbul ve Boğaz şeridi için büyük önem taşıyan Sarıyer bölgesi gecekondu yapılaşmasıyla dikkat çeken bir bölge. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün hemen yanı başında yer alan Armutlu Mahallesi ’de Sarıyer’e bağlı ve riskli alan ilan edilen bir bölge.

2012 yılından beri süren dönüşüm ve yenilenme çalışmaları tam bir karmaşaya dönüşmüş durumda. Turistik açıdan da değerli olan bölge Boğaz bölgesinin güzelliğine de gölge düşürüyor. Armutlu ’da kentsel dönüşüm çalışmalarının yeniden hızlanmasıyla birlikte 1 milyon 700 bin metrekarelik alan yenilenecek. 5 bin yakın gecekondunun bulunduğu bölgede yaklaşık olarak 25 bin kişi yaşıyor.

Ellerinde tapu olmayan bölge sakinlerinin her gelişmeyi yakından takip ettiği bölgede, en azından Sarıyer Belediyesi tarafından oybirliğiyle çıkmış karara göre tapular dağıtılacak. İBB’den beklenen kararlarda herhangi bir sorun yaşanmaması halinde başlayacak olan kentsel dönüşüm çalışmalarında da bölge halkının her türlü şarttan yararlanması sağlanmış olacak. Bölgede hayata geçirilecek olan yenilenme çalışmaları adalar şeklinde hayata geçirilecek.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.