SON DAKİKA

Türkiye’de Yabancı Yatırımcılar Artıyor

Bu haber 19 Ocak 2017 - 12:54 'de eklendi ve 7824 kez görüntülendi.

Türkiye’de konut sahibi olan yabancı yatırımcıların sayısı her geçen gün artıyor. Irak, Suudi Arabistan, İngiltere gibi ülke vatandaşlarının tercih ettiği bir ülke olan Türkiye yabancılara gayrimenkul satışı konusunda yine üst sıralarda yer alıyor.

İklim şartları, coğrafi koşulları ve eğlenceli kültür anlayışı ile yabancı yatırımcıları  gözdesi haline gelen Türkiye için durum 2016 yılı içinde de değişmedi. Açıklanan verilere göre 2016 yılı içinde yabancılara Körfez bölgesi birinci sırada olmak üzere toplamda 19 bin 91 konut ve bin 912 parsel satışı gerçekleştirildiği açıklandı. 2016 yılı içinde 21 bin 178 yabancı uyruklu kişi Türkiye’de konut ve arsa sahibi oldu.

Geçtiğimiz günlerde yabancı yatırımcıya Türk Vatandaşlığı verilmesi ile ilgili olarak çıkan tasarıya göre Türkiye’de en az 1 milyon dolar tutarında taşınmaz malı olan yabancı uyruklu bir kişi taşınmaz malı 3 yıl satmama şartı ile Türk Vatandaşlığı almaya hak kazanabilecek. Bu  tasarının Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte Türkiye’de daha fazla yatırımcının taşınmaz sahibi olması bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Türkiye’ye ilgi en çok Körfez ülkelerinden geliyor. Körfez ülkeleri ile birlikte İngiltere vatandaşları da Türkiye’ye yatırım konusunda güveniyor. Açıklanan verilere göre son 10 yıl içinde Türkiye’de 8 bin 796 parsel ve 102 bin 745 konut satışı yapıldı. Açıklana yabancı uyruklu yatırımcı sayısı ise 121 bin 524 kişi.

Irak Vatandaşlarından Büyük İlgi

Türkiye’de yatırım sahibi olan en büyük ülke ise Irak. Gelen bilgilere göre 2016 yılı içinde Irak vatandaşlarına 3 bin 459 taşınmaz mal satışı yapıldı. Bu sırayı  bin 642 ile Suudi Arabistan izlerken üçüncü sırada ise bin 640 taşınmaz satışı ile Kuveyt yer alıyor. 2016 yılı içinde İngiltere vatandaşlarına yapılan mülk satışının ise bin 298 olduğu bildirildi. 2016 yılı taşınmaz verilerine bakıldığında Afganistan vatandaşlarının da Türkiye’ye büyük ilgi gösterdiği ve yıl içinde toplamda  bin 518 taşınmaz mülk satın aldığı görülüyor.

Gayrimenkul Satışında İlerleme

Türkiye’de yabancılara yapılan satıştan İstanbul birinci sırada. 2016 yılı içinde İstanbul’da yabancı uyruklu kişilere toplamda  6 bin 411 taşınmaz satışı yapıldığı bildirildi. Bu sıraya göre Antalya’da 4 bin 971, Bursa’da bin 344, Aydın’da bin 287, Yalova’da da bin 31 taşınmaz mülk satışı yapıldı. İstanbul’da  en çok taşınmaz mülk satışı Afgan vatandaşlarına yapıldı.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.