SON DAKİKA

Türkiye’nin En İyi Genç Mimarları Ödülünün Sahibi Slash Architects

Bu haber 03 Ocak 2018 - 17:35 'de eklendi ve 72.792 kez görüntülendi.

Türkiye’nin En İyi Genç Mimarları Ödülünün Sahibi Slash Architects

Genç Girişimci Kadın Mimarlar Ödül Üstüne Ödül Aldı!

Slash Architects kurucuları, iki genç kadın mimar Şule Ertürk Gaucher ve İpek Baycan. Projeleriyle dünyanın en prestijli mimarlık yarışmalarında “Türkiye’nin En İyi Genç Mimarları” seçildi.  Son olarak tasarladıkları 38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası yapısı oldu. Dünya Mimarlık Festivali’nde “Dünyanın En İyi Endüstri Yapısı” seçildi. Yetenekli mimarlar, bu başarının hemen ardından 2017 Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün de sahibi oldu.

Genç ve idealist iki kadın girişimci olarak Slash Architects’i 2013 yılında kurdular. Mimarlık ofisinde yürüttükleri projelerle kısa zamanda pek çok uluslararası ödülün sahibi oldular. Mimar Şule Ertürk Gaucher ve Mimar İpek Baycan, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından  “2017 yılının En İyi Genç Mimarları” seçildi. Mesleki kariyerlerinde elde ettikleri büyük başarıları bir kez daha perçinlemiş oldular.

Geleceğin yıldız mimarları olarak hem uluslararası mimarlık camiasında hem de Türkiye mimarlık ortamında büyük destek ve sempati topladılar. Şule Ertürk Gaucher ve İpek Baycan, Afyon’un Tazlar Köyü’nde, Arkizon Mimarlık işbirliğiyle 38° 30° Çiftliği projesini tasarladılar. 15-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleştirilen ve dünyanın en etkili mimarlık ödüllerinden birine sahip oldular. World Architecture Festival (WAF) Awards’ta “Üretim Enerji ve Geri dönüşüm Yapıları” kategorisinde birinci seçildiler. Ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı oldular. WAF Awards tarihinde kategori birincisi olma başarısı gösteren en genç mimarlar arasında yer aldılar. Şule Ertürk Gaucher ve İpek Baycan, 38° 30° Çiftliği projesiyle yine 2017 yılında mimari ve tasarım alanında ödüller aldı. Dünyanın en prestijli ödülleri olan iF Design Ödülü’ne ve Architizer A+ Awards Mansiyon Ödülü’ne de layık görülmüşlerdi.

Türkiye’nin En İyi Genç Mimarları Oldular!

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen “Arkitera Genç Mimar Ödülü”nün bu yılki sahipleri Slash Architects oldu.

Arkitera Genç Mimar Ödülü, 19 Aralık Salı akşamı Tasarım Atölyesi Kadıköy’de yapılan bir törenle takdim edildi. Ödül günleri nitelikli ürünler veren genç mimarlık ofislerinin öne çıkarılması hedefiyle organize ediliyor. Aday mimarlarda inşaatı tamamlanmış yapıları başta olmak üzere, tasarım alanındaki bütün birikimleri değerlendiriliyor.

Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün bu seneki seçici kurulu isimleri şöyle açıklandı. ; Çağla Akyürek Elmas, Emir Drahşan, Cem İlhan, Dilgün Saklar ve Ahmet Tercan’dan oluşuyordu. Jüri üyeleri, Şule Ertürk Gaucher ve İpek Baycan’ın farklı ölçek ve konularda ürettiklerini belirtti.  Değişken bir yelpazede ürettikleri mimarlığın kendi içinde tutarlı bir bütün oluşturduğu söylendi. İnşa edilen yapılarda izledikleri özenli tutum nedeniyle Arkitera Genç Mimar Ödülü’ne layık bulunduğu dile getirildi. Günümüzdeki mimari üretimin zorlu ve kısıtlayıcı koşullarda olması değerlendirildi. Ortaya çıkan duruş ve üretimdeki süreklilik Slash Architects’in jüri tarafından altı çizilen niteliklerindendi.

Slash Architects Hakkında

Kentsel bağlamda mekan üretim biçimlerini araştırır. Mimarlığı kentsel, işletimsel ve mekansal potansiyelleri ortaya çıkartmak için ara yüz olarak kurgulamayı hedefliyor. Mimari oluşum olarak 2013 yılında kuruldu. Slash Architects, tasarlanabilir her konu ve ölçeği girift bir şekilde ele alıyor. Her konuya aynı hassasiyetle yaklaşımı önemsiyor. Mimari mekan üretimindeki yaklaşımını, tipolojilerinin yeniden düşünülmesi ile birleştiriyor. Kent bağlamı içinde yeniden yazılması yönünde geliştiren Slash Architects, kuruluşundan bu yana kentsel tasarım geliştiriyor. Mimari, iç mimari ve uygulama alanlarında farklı ölçeklerde proje tasarlıyor.

Mimarlık pratiğini mimarlığı besleyen bütün tasarım kanallarını birleştirerek ele alan ofis, ismini “slasher” kavramından alıyor. Günümüzde “slasher” kavramı, farklı uzmanlıkları bünyesinde barındırıyor. Ve bu şekilde daha bütüncül tasarımlara ulaşmayı hedefleyen bir yapıyı ifade ediyor. Çağdaş mimarlığı “tek kişinin elinden çıkan” bir üretim olmaktan çıkarıyor. Daha bütüncül ele alınması gereken farklı vasıf ve deneyimlerin ortak ürünü olarak ortaya koymayı hedefliyor.

38°30° Çiftliği projesiyle alınan;

  • WAF Awards 2017 Production,
  • Energy & Recycling – Completed Buildings Kategori Birinciliği,
  • 2017 iF Design Awards,
  • 2017 Architizer A+ Awards Mansiyon Ödülü,
  • 2015 yılında Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda alınan “Mansiyon Ödülü”
  • Antalya Kepez Belediyesi Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Yarışması’nda alınan “Birincilik Ödülü”
  • 2014 yılında TAK – Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün düzenlediği Kıyı Köşe Yarışması’nda alınan “Birincilik Ödülü”
  • 2010 yılında Kızılay Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Ulusal Fikir Yarışması’nda alınan “Mansiyon Ödülü”
  • Compasso Volante Uluslararası Yarışması’nda alınan “Mansiyon Ödülü”

Slash Architects’in önemli başarılarından bazılarıdır.

İnci Tayyarinci@projelansman.com
Eskişehir Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık Bölümü Mezunu. Proje Lansman Genel Yayın Yönetmeni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.