SON DAKİKA

Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu

Bu haber 10 Ocak 2017 - 16:49 'de eklendi ve 710 kez görüntülendi.

Yapı Kredi Bankası konut kredisi başvurularını hem hızlandırdı hem de başvuru sonrasındaki değerlendirme sürecini pratik bir hale getirerek olumlu veya olumsuz çok hızlı cevaplar vermeye başladı. Bu da kredi başvurusu yapıp günlerce ve büyük bir heyecanla değerlendirme sonucunu bekleyenlerin stresini ciddi bir biçimde azalttı.

Bunun yanında örnek kredi tutarları ve bunların geri ödeme planlarını müşterilere çok şeffaf bir biçimde sunduğundan, müşterilerin güvenini kazanarak hem başvuru sayılarını hem de verdiği kredileri artırdı. Örneğin 60 ay vadeli 20,000 TL kredi için;

  • Aylık taksitler 464,54 TL
  • Aylık faiz % 1,16
  • Geri ödenecek toplam tutar 27872,07 TL olarak sonuçlanabilir.

Kısa ve net tabloları müşterilere sunarak herhangi bir kafa karışıklığına meydan vermeden müşterilerini bilgilendiren Yapı Kredi, tercihlerde de öne geçmeyi başardı. Bu durum hem başvuru sürelerini, hem de müşterilerin karar verme sürecini kısalttı. Banka da bu yaklaşımına karşılık olumlu geri dönüşler aldı. Hem kredi verdiği müşteri sayısını hem de kredi tutarını artırdı.

         Müşteriler Açısından Kredi Tercihlerinde Etkili Olan Kriterler

Müşteriler açısından konut kredilerinde en önemli kriter genelde maliyettir. Müşteriler genelde daha az faiz ödeyecekleri bankaları tercih ederler. Bunun yanında ekspertiz, dosya, sigorta gibi masrafların da düşük olmasını isterler. Müşteriler bankalar arasında kıyaslama yaparken genelde sadece faiz oranlarına ve geri ödeme tutarlarına baktıklarından, bazı bankalar faizleri diğer bankaların altında tutar fakat diğer masrafları yüksek tutarak faizdeki kayıplarını telafi etmeye çalışırlar. Bu nedenle tüketicilerin hem faizleri, dolayısıyla geri ödeme tutarını, hem de masrafları dikkate alarak değerlendirme yapmaları gerekir. Bunu yapmak için en basit yol, tüm bankalardan aynı tutar ve aynı vade için teklif almaktır. Bu teklifin yanında diğer masrafların da bildirilmesi istenirse gerçek maliyet ortaya çıkar. Ödenecek toplam kredi miktarıyla diğer masraflar toplandığında gerçek maliyet ortaya çıkar. Tüm bankalardan toplanan teklifler, ortaya çıkan gerçek maliyetler ışığında değerlendirilir ve karar verilir.

Bazı tüketiciler maliyeti düşük olsa dahi, hizmet konusunda sıkıntı yaratan, başvuru sırasında ve sonrasındaki onay sürecinde yeterince hızlı olmayan bankalarla çalışmamayı tercih edebilirler. Biraz daha fazla ödeyerek iyi bir hizmet almayı tercih edenler genelde bankaların imajından etkilenerek bu kararları verirler. Bu nedenle bankaların

  • Mevduat,
  • Kredi kartı ve
  • Gişe işlemleri gibi konularda tüm müşterilere iyi hizmet vermesi çok önemlidir.

Deneyimli müşteriler gelecekte büyük miktarlı kredi alacağı zaman geçmişte hangi bankalardan nasıl hizmet aldıklarını mutlaka hatırlarlar.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.