SON DAKİKA

Yatırımda En Yüksek Getiri Konutta!

Bu haber 10 Ocak 2017 - 15:36 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

2016 yılı yatırım araçlarının getirileri enflasyondan arındırıldığında en yüksek getiri altın, dolar ve Euro oldu. Kira gelirleri ile birlikte değerlendirildiğindeyse emlaktan elde edilen gelir enflasyonun üzerinden seyrediyor.

Enflasyondan arındırılan reel getiriler arasında altın %19’la birinci sırada yer alırken, dolar%12’yle ikinci ve Euro’da %7’yle üçüncü oldu. Konutta fiyat artışı enflasyonun üzerinde bir değerlenme yaşamasa da kira gelirleriyle beraber bakıldığında getirilerin yükseldiği görülebilir. Diğer finansal araçların reel getirisi olmadığı gibi kaybı da görünmüyor.

         İstanbul’da Konuttan Kazanılıyor

Değerlendirmenin vadesi 5 yıla kadar uzatıldığındaysa Türkiye çağında %33’lük bir değer artışı ortaya çıkıyor. Kira artışındaysa rakamlar %42’lere ulaşıyor. İstanbul’u tek başına ele aldığımızdaysa rakamlar %62’lere çıkıyor. Bu sonuç bize İstanbul’da konutun en iyi yatırım aracı olduğunu gösteriyor.

Konuttan sonra reel artışın en yüksek olduğu alan dolar. %27’lik reel artışla ikinci sırada yer alan dolar, yatırımcısına gelir sağlamış. 5 yıllık döneme bakıldığında altının reel olarak yatırımcısına %10 kaybettirdiği de söylenebilir.

5 yıllık süreç içerisinde bireysel emeklilik fonlarının reel getirisi %1,5’larda kalıyor. Mevduat faizinin reel getirisiyse %5,5’la bireysel emeklilik fonlarının üzerinde gerçekleşiyor. Süreyi uzattığımızda altının 10 yıllık dönem içinde %222 reel getiriyle ilk sırada yer aldığını görebiliriz. 2006 ve 2011 yılları arasında ciddi bir yükseliş grafiği içinde olan altın 10 yıllık dönemde yatırımcısının yüzünü güldürmüşe benziyor.

         Büyüme İnşaat Sektöründen Geliyor

Konut fiyat endeksinin 2010 yılı öncesi verilerinin kayıt altına alınmamış olması bu incelemenin uzun vadeye yayılamayacağının da bir göstergesi. Buna karşılık son 10 yılın kira artışının ülke bazında %111 olduğu söylenebilir. Aynı dönemdeki %100’lük TÜFE’nin üzerinden gerçekleşen bu oran yine konuta yapılan yatırımın her zaman için en ideal seçenek olduğunu gösteriyor. Türkiye’de hisse senetlerinin uzun vadede gelir getirmediği yapılan araştırmalarla net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Reel ekonomik değerlerle örtüşen finansal bilgiler, büyümenin inşaat sektöründen geldiğini gösteriyor. En yüksek kazancın konuttan elde edilmesi yatırımcının son dönemde elde edilen avantajların iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini de net bir şekilde kanıtlıyor. Konuttan sonra altın ve doların kazanç getirdiği ancak buna karşılık üretim ve ticaret kanadından pek parlak haberler gelmediği de kesin. Konut fiyatlarına 2017 içinde yansıması beklenen zammın henüz gerçekleşmediği günlerde yatırımcıların ellerini hızlı tutması yılsonuna kadar kazançlı bir yatırım yapmalarını sağlayabilir.

Burak Selimburak@projelansman.com
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. Gayrimenkul, Emlak Magazin, Mimari Tasarımlar Haberleri Editörü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.